Woal wstydliwości
Człowieka można pohańbić na wiele sposobów. Jednym z wypróbowanych jest wystawienie na widowisko jego intymności. Odzieranie z szat dosłownie i w przenośni.

Każda epoka ma swoich męczenników. Męczennik jest świadkiem. Najradykalniej zaświadcza o rzeczywistości, która przejawia się w ludzkim świecie, ale nie jest z nim tożsama. Jest to rzeczywistość ducha. Męczeństwo jest najbardziej zdecydowaną odmową uczestnictwa w człowieczym świecie, gdy ludzie nie chcą respektować rzeczywistości ducha, gdy ludzki świat staje się światem bez-dusznym. Męczeństwo jest bezkompromisowym przedłożeniem świata ducha nad świat ludzi. Ceną, którą męczennik płaci za to przedłożenie, jest jego biologiczne życie.

Wierzę, że kimś takim stała się Ania – 14-letnia dziewczyna, która powiesiła się na swojej skakance, po tym jak została pohańbiona przez kilku swoich rówieśników. Jej czterech kolegów wyciągnęło ją z ławki pod tablicę, rozebrali – zdjęli spodnie, majtki – i udawali, że ją gwałcą. Wszystko działo się na oczach całej klasy. Piąty stał i filmował komórką. Wszystko działo się na oczach całej klasy. Następnego dnia Ania odebrała sobie życie.

Mieszkanie Boga

Słowa mocne, bez komentarza niezrozumiałe, przesadne, a może nawet gorszące: samobójczyni – męczennicą? Czy ktoś taki może stać się świadkiem rzeczywistości ducha?

Chrześcijańskie dziecko uczy się, że człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże, a o Bogu, że mieszka On w „niedostępnej światłości”. Zatem człowiek powinien także bytować, „mieszkać” na podobieństwo Boga. Symbol „zamieszkiwania niedostępnej światłości” nie jest po prostu symbolicznym przedstawieniem świętości Boga, ale raczej symbolizuje przes (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marian Grabowski - ur. 1951, autor książek "Krajobraz winy", "Historia upadku", "Pomazaniec", "Miłość seksualna". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

spojrzenia

GDY OWCE CZUJĄ WILKA

Pasjonaci i cynicy

Prometeusz, wieża Babel i klonowanie

Dzieje człowieka - misterium prawdy


komentarzeFacebook