Zatrzymać ruchome piaski
My, chrześcijanie, przestaliśmy postrzegać świat jako chrześcijański, przyjęliśmy inną opcję światopoglądową i staramy się znaleźć jakąś niszę dla siebie w ramach generalnego projektu niechrześcijańskiego.

Przed Bożym Narodzeniem 2010 roku dowiedzieliśmy się, że świąt nie będzie, bo w kalendarzu Komisji Europejskiej przygotowanym dla gimnazjalistów zostały uwzględnione różne święta: żydowskie, muzułmańskie, sikhijskie, ale chrześcijańskie nie. Zatem – czy jest jeszcze Kościół katolicki w Europie, w Unii Europejskiej?

Myślę, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Chodzi bowiem o rzeczywistość. Gdy zajrzymy do statystyk, okaże się, że ok. 54 proc obywateli Unii Europejskiej stanowią katolicy. W kontekście, który pani poruszyła, trzeba dodać również przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich i razem jest nas w Europie zdecydowana większość, między 85 a 90 procent.

Statystycznie.

Statystycznie. Ale i faktycznie, ponieważ Kościół jest obecny w każdym kraju Unii Europejskiej i chrześcijaństwo jest na kontynencie religią dominującą. Inna sprawa, w jakim stopniu spotyka się to z uznaniem w sferze medialnej. Mamy też do czynienia z różnymi działaniami propagandowymi, które próbują tę rzeczywistość zakłamać. Ale takie działania, jak zaznaczenie na czarno daty w kalendarzu, wydanym nawet w trzech milionach egzemplarzy, nie zmieniają tego, że Europejczycy świętowali Boże Narodzenie.

Tylko pytanie brzmi – jak długo jeszcze. Z jednej strony mamy statystykę, o której ksiądz wspomniał. Z drugiej wartości – przynajmniej teoretycznie wyznawane przez chrześcijańską większość. Tyle że te wartości przestają być obecne nie tylko w państwach, ale i w Unii Europejskiej oraz w różnych jej agend (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


ks. prof. Piotr Mazurkiewicz - ur. 1960, święcenia kapłańskie przyjął w 1988 roku, jest profesorem nauk społecznych, pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie pełnił w przeszłości także funkcję dyrektora Instytutu Politologii; specjalista w zakresie europeistyki, filozofii polityki, katolickiej nauki społecznej, etyki społecznej i politycznej, w latach 2008?2012 był sekretarzem generalnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Gruszecka - absolwentka historii UAM, dziennikarka Radia Merkury, wielbicielka Katalonii, mieszka w Poznaniu. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

SEPARACJA W WERSJI POLSKIEJ

RYZYKO UZALEŻNIENIA

Jak szczepionka

Kwestia uczciwości

Niewidoczna Akcja


komentarzeFacebook