Archwium > Numer 448 (12/2010) > Akademik > Od Świętych Rodzin zachowaj nas, Boże!

Od Świętych Rodzin zachowaj nas, Boże!
Świat studenta i domu rodzinnego to dwa zupełnie odrębne kosmosy, które oddalają się od siebie w miarę zbliżania się do magisterium.

Drew jest bogatym, w miarę szczęśliwym, młodym człowiekiem. Skończył dobre studia, nieźle zarabia. Doskwiera mu tylko jedno: brak rodziny. Własnej jeszcze nie założył, rodzice nie żyją, rodzeństwa nie ma. Kiedy więc nadchodzą święta, nie ma ich z kim spędzić. Za radą lekko zwariowanego psychoterapeuty postanawia pojechać do swojego rodzinnego domu, w którym dziś mieszka już zupełnie ktoś inny, i proponuje niezwykły układ. Za 250 tys. dolarów nieznajoma rodzina ma udawać jego własną, na jego warunkach zawartych w szczegółowym kontrakcie. Drew chce wprowadzić w rzeczywistość nieistniejący ideał. W świątecznym scenariuszu zapisuje nawet słowa i emocje poszczególnych członków rodziny, by święta przypominały te, które zapamiętał z dzieciństwa. Tak się zaczyna film Jak przetrwać święta, który bardzo często można obejrzeć w telewizji w okolicach Bożego Narodzenia.

Ideał niedościgniony

Przypuszczam, że dla bardzo wielu ludzi, którzy mają spędzić święta w rodzinnym domu, szczególnie dla tych, którzy na co dzień już w nim nie mieszkają, mogłaby to być całkiem kusząca propozycja. Znaleźć magiczny środek, żeby rodzinne świętowanie nie było katorgą, żeby nie trzeba było czekać na koniec, żeby powrót do własnego świata nie był w te dni jedynym marzeniem. Zazwyczaj bowiem, nawet jeśli mamy rodzinę, to bardzo rzadko odpowiada ona naszym wyobrażeniom, o ideałach nie wspominając. Problem szczególnie dotyczy studentów, dla których dziecięcy świat bezkrytycznej akceptacji świata rodziców już dawno się skończył. Młodzieńczy bunt wobec nich nie ma (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Adam Szustak OP - ur. 1978, dominikanin, wędrowny kaznodzieja, przez kilka lat duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki", prowadzi stronę www.langustanapalmie.pl, mieszka w Łodzi. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zaloty

Żeby się Pan Bóg zarumienił

PRZEDZIWNY POKARM

Niechaj stanie się Światłość

PRZECIERANIE OCZU


komentarzeFacebook