Archwium > Numer 446 (10/2010) > Akademik > Pasjonaci i cynicy

Pasjonaci i cynicy
"Po co studiować"? jest pytaniem pilnym dla tych, którzy zapisują się na wiele uniwersyteckich kierunków. Korelatywne pytanie musi postawić akademicki nauczyciel. Po co uczyć ludzi, którzy znaleźli się na uczelni siłą bezwładu, z braku lepszego pomysłu na życie?

W latach 90. XX wieku i w pierwszej dekadzie wieku XXI wyższe uczelnie w Polsce zalał niewyobrażalny tłum młodych ludzi. Pamiętam tę jego cząstkę, z którą miałem kontakt – grube setki i tysiące tych, którzy mają mój wpis w indeksie. Zastanawiałem się nieraz, czy oni stawiają sobie pytanie:

Dlaczego studiują?

Jak na nie odpowiadają? Oczywiście, z odpowiedzią nie mają żadnych kłopotów ci, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do tego, by zostać inżynierem, lekarzem, adwokatem… Ale jak na to pytanie odpowiadają studenci historii, astronomii, geografii, filozofii, teologii, fizyki teoretycznej, matematyki, studenci tak zwanych nauk czystych, a nie stosowanych, studenci szeroko pojętej humanistyki – wszyscy oni, którzy zaledwie w ułamku procenta mogą liczyć na zatrudnienie po studiach w wyuczonym fachu jako, na przykład, nauczyciele studiowanych przedmiotów?

Pytanie to było ważne i dla mnie, bo uczę filozofii. Ze swoimi rewelacjami wpisuję się w profil nauczania, który nie daje żadnej użytecznej wiedzy.

Rok po roku stawałem przed tym tłumem. Wyróżniały się w nim dwa ekstremalne typy. Pierwszy to cynik. Potrzebuje „papierka”, że ukończył studia wyższe – wszystko jedno jakie, najlepiej takie, na których nie trzeba się zbytnio wysilać. Cynicy bywali różni: wychodzili z wykładu, kiedy tylko podpisali listę obecności. W oczekiwaniu na jej nadejście jeden z nich umilał sobie czas lekturą codziennej prasy. Bywali tacy, którzy zasadniczo nie chodzili na zajęcia, a potem wykorzystywali swą intel (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marian Grabowski - ur. 1951, autor książek "Krajobraz winy", "Historia upadku", "Pomazaniec", "Miłość seksualna". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dzieje człowieka - misterium prawdy

Woal wstydliwości

Prometeusz, wieża Babel i klonowanie

Medytacja o zwiastowaniu i bojaźni Bożej

GDY OWCE CZUJĄ WILKA


komentarzeFacebook