Bóg lubi prowincję
Wioska pod Oksfordem, pub koło kościoła, stajnia koni pocztowych, stolik pisarski, korona cierniowa i różaniec ? oto zestaw pomocy naukowych do lekcji o kardynale Johnie Henrym Newmanie w przededniu jego beatyfikacji.

Miejsca mówią o ludziach. Czasami dobitniej niż słowa. Mówią przez swoje istnienie na określonej szerokości geograficznej, układ w przestrzeni, przez wypełnienie detalami. Miejsca bywają relikwiami. Przemawiają także poprzez ludzi, którzy znaleźli się tu, a nie gdzie indziej, bo ktoś ważny zostawił tutaj ślady.

Tak jest w Littlemore pod Oksfordem, gdzie czuje się obecność kardynała Johna Henry’ego Newmana – jednego z najwybitniejszych teologów i konwertytów XIX wieku. 19 września 2010 roku zostanie wyniesiony na ołtarze jako pierwszy Anglik niemęczennik od czasów reformacji. Ojciec Święty Benedykt XVI dokona beatyfikacji wbrew ustalonym przez siebie regułom: nie przez swoich wysłanników, lecz osobiście, podczas pielgrzymki do Wielkiej Brytanii.

Pustynia i Betlejem

Littlemore. Ciekawa nazwa. Po polsku brzmiałaby w przybliżeniu „Małowiele”. Już w samej nazwie tkwi paradoks, który sporo mówi o tym miejscu i o Newmanie. Niepozorna wioska, położona z dala od oksfordzkich splendorów, była świadkiem rzeczy wielkich, które się dokonały w życiu przyszłego błogosławionego.

A mogły one mieć miejsce w Londynie, gdzie John Henry Newman się urodził w 1801 roku, spędził szczęśliwe dzieciństwo i nawiązał przyjaźń z Chrystusem. Tam też zakiełkowała w nim myśl o celibacie. Mogły się te wielkie sprawy dokonać także w uniwersyteckim Oksfordzie, gdzie przyszły kardynał rozpoczął błyskotliwą karierę akademicką i kościelną. Kolejne miejsce to Birmingham, gdzie Newman w 1847 roku założył Oratorium – stowarzyszenie księży katolickich żyjąc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jolanta Brózda-Wiśniewska - ur. 1974, dziennikarka, publicystka, krytyk muzyczny. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2000-2008 dziennikarka działu kultury "Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Publikowała także w "Uważam Rze", "Tygodniku Powszechnym", "Ruchu Muzycznym" i "Canorze". Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Anglii. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

PILI-PALA SPOTYKA MISIA

WYSPA SŁUCHA SZEPTÓW BOGA

DOSTAWA OD MICKA JAGGERA

PRAWIE JAK MAŁŻEŃSTWO

WYSPY NIEWIEDZY


komentarzeFacebook