Szczęście głuchoniemego
Otwórzmy nasze serca na mądrość Jezusa.

Kiedy dociera do mnie płynące z ust kaznodziei wezwanie – „Otwórzmy się na ...!” – mam z nim osobisty kłopot. Bierze się on stąd, że po wielokroć nadużywano w mojej obecności lub wobec mojej osoby tej właśnie zachęty. Najpierw, gdy ją słyszałem, nic z niej nie rozumiałem, gdyż posługujący się nią nie tłumaczyli, do czego właściwie mnie namawiają. Dodatkowo jeszcze poza dyskomfortem niewiedzy przyklejało się do mnie wówczas niejasne poczucie, że oto omija mnie udział w czymś ważnym, w czym powinienem uczestniczyć. Kiedy jednak samodzielnie dopracowałem się zrozumienia owego „otwarcia się”, zaczęło mnie nieznośnie drażnić nagminne pustosłowie nim szafujących. Odkryłem bowiem, że najczęściej odwołują się do niego ci kaznodzieje, którzy mądrość mają za ignorancję pełną pobożnych wzruszeń, dlatego stronią od zrozumiałego wyjaśniania czegokolwiek. Jaki trop doprowadził mnie do takiego przekonania?

Już niezbyt wnikliwa lektura Biblii umożliwia spostrzeżenie obecnego w niej wątku dotyczącego stępiałych uszu, zamkniętych oczu i nierozumiejącego serca Izraelitów. Równolegle czytamy na kartach Pisma Świętego o zarzutach, jakie Bóg stawia wybranemu przez siebie ludowi i jakie Jezus stawiał współczesnym sobie rodakom. W obu przypadkach chodzi o brak posłuchu wobec Boga, czyli postawę zamknięcia zewnętrznych i wewnętrznych zmysłów poznania, którymi dysponuje człowiek, tak aby nie weszły do ludzkiej świadomości treści pouczenia głoszonego przez Mądrość Przedwieczną. Zawsze przecież zamykamy, aby nie wpuścić. Stąd nie powinno dziwić, że bardzo często, gdy Pan Jezus głosił Ewangel (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Gużyński OP - ur. 1968, dominikanin, przeor klasztoru w Łodzi, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego, rekolekcjonista, współpracuje z Boska.tv, opiekun Dominikańskiej Szkoły Wiary i Galerii "Zielona 13". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CIESZCIE SIĘ I RADUJCIE

Kwestia smaku

LANDSZAFT CZY IKONA

ŚLUBU NIE BĘDZIE

Oczyszczanie motywacji


komentarzeFacebook