Chciwość
Prawdziwa chciwość jest związana z tym, że nasze szczęście nie jest zależne od tego, co mamy, ale od tego, co posiadają inni.

W katalogu tak zwanych grzechów głównych chciwość zajmuje wysokie drugie miejsce. Pamię­tam, że w latach mojej wczesnej młodości, zanim jeszcze wstąpiłem do zakonu, bardzo popular­ne w kaznodziejstwie było mówienie o tym, że trzeba bardziej być niż mieć. Sformułowanie to często przytaczał nawet Ojciec Święty Jan Paweł II. Jego autorem jest chrześcijański egzystencjalista Gabriel Marcel. W swojej książce Być i mieć pisze: „W gruncie rzeczy wszystko sprowadza się do różnicy między tym, co się ma, a tym, czym się jest”.

Twierdzeniu temu nie brak mądrości, ale, z drugiej strony, „mieć” też nie jest bez znaczenia. Trudno jest „być”, jeśli się nic nie ma. „Mieć” jest ważne, jest odpowiedzialne za nasze poczucie bezpieczeństwa. Żeby czuć się bezpiecznym, trzeba coś mieć. Tak jesteśmy skonstruowani. Dążenie do posiadania jest wpisane w naszą ludzką, pochodzącą od Boga naturę, a więc jest dobre. Każda próba zakwestionowania tego podstawowego ludzkiego dążenia – czego jasno dowodzi doktryna komunizmu – nie prowadzi do niczego dobrego. Dobrze jest „mieć”. Jeżeli potrzeby materialne człowieka nie są zabezpieczone przez posiadanie tego, co potrzebne do życia, wówczas trudno mu się skupić na tym, co duchowe, na „byciu”.

W pierwszej klasie liceum przerabialiśmy średniowieczną Legendę o św. Aleksym. Nagi i pokryty wrzodami leży u progu domu, z którego wylewają na niego nieczystości. W swoim całkowitym ubóstwie i postawie wyrzeczenia się wszelkich dóbr doczesnych św. Aleksy jednoczy się z Chrystusem. Nie każdy ma pow (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Krzysztofowicz OP - ur. 1969, dominikanin, prezes Fundacji Centrum św. Jacka i kierownik Dominikańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej, duszpasterz absolwentów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Bóg kocha za darmo

Klamka jest z jednej strony

Rodzina jest najważniejsza

Kredyt u Boga

Trucizny intelektu


komentarzeFacebook