Lekcja nieodrobiona
Kontemplacja nie jest formą wysokiego życia duchowego przeznaczonego dla nielicznych, ale formą, bez której nie możemy funkcjonować jako chrześcijanie w dzisiejszym świecie.

Jak ma się zabrać za czytanie Pisma Świętego ktoś, kto ma na to ochotę, ale nigdy wcześniej tego nie robił? Stoi u niego na półce gruba książka, która go onieśmiela, wobec której czuje się bezradny.

Przede wszystkim uchwyciłbym się tej ciekawości, która się w człowieku pojawiła. Niech czyta, nawet nie rozumiejąc. Więź z Biblią tworzy się przez kontakt, a regularność i wierność może rozpalić miłość. Poznanie rodzi się bowiem przez miłość, a miłość przez spotkanie. Nawet jeśli w kimś nie ma przestrzeni, by zrozumiał, nawet jeśli poziom jego życia duchowego nie jest wysoki, to Bóg przychodzi do niego ze swoim Słowem. On zna nasze serce, słucha nas i dlatego wie, jak do nas mówić.

Można zacząć od pierwszej stronicy, choć ja jestem zwolennikiem rozpoczynania od Ewangelii. Jest to najbliższy, najbardziej znany nam tekst Biblii, a jednocześnie synteza wszystkich innych Pism. W tym Świętym Tekście znajdujemy klucz do Biblii, osobę Jezusa Chrystusa. On sam jest Ewangelią. Ojcowie starożytni, powołując się na sytuację uczniów idących do Emaus, twierdzili, że najpierw potrzebujemy spotkania z osobą Jezusa, a dopiero później przychodzi zrozumienie Pism.

Trzecia istotna rada przy rozpoczynaniu lektury Pisma Świętego mówi, by mieć przy sobie kogoś, kto będzie nam towarzyszył w drodze. Oczywiście może to być kierownik duchowy czy spowiednik. Zdarza się jednak, że pragnienie czytania pojawia się w kimś, kto w życiu duchowym dopiero raczkuje i nie wie jeszcze, kim jest kierownik duchowy, nie doświadczył indywidualnego spotkania i rozmowy o wierze i duchowości. Dlatego też alt (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Krzysztof Wons SDS - ur. 1959, salwatorianin, studiował teologię duchowości na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie, wykładowca, rekolekcjonista, kierownik duchowy. Jest redaktorem naczelnym "Zeszytów Formacji Duchowej". (wszystkie teksty tego autora)

Paweł Kozacki OP - ur. 1965, prowincjał polskich dominikanów, duszpasterz, przez wiele lat redaktor naczelny miesięcznika "W drodze". Mieszka w Warszawie (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

ROBIENIE NICZEGO

POZWÓL SIĘ KOCHAĆ

PRÓBA PRZED MISJĄ

KALKULOWANIE

Słabością i siłą


komentarzeFacebook