Więcej luzu
Wielu rodziców traktuje dziecko jak inwestycję, z której chcą osiągnąć maksymalne zyski. Dlatego jeszcze przed jego narodzeniem są pełni wątpliwości: co jeść, jak spać, przykładać do brzucha głośniki z muzyką Mozarta czy nie.

„Zapraszam na niespieszną pogawędkę” – odpowiedział Carl Honoré, gdy poprosiłam go o udzielenie wywiadu, a maila zakończył pozdrowieniem: „Powoli”. W marcu, nakładem wydawnictwa Drzewo Babel ukazało się polskie tłumaczenie jego książki Pod presją o dzieciństwie nadmiernie kontrolowanym, zorganizowanym, nastawionym na szybki sukces. Książka, opublikowana po angielsku w 2008 roku, była szeroko komentowana, została przetłumaczona na 30 języków. Wielu czytelników zajrzało do niej po przeczytaniu wcześniejszego bestsellera Carla Honoré, zatytułowanego Pochwała powolności (In Praise of Slow), o tym, jak szkodliwy jest pośpiech i co można zrobić, żeby się od niego uwolnić. Pod presją to w dużej mierze kontynuacja Pochwały powolności. Zasada „daj czas innym i sobie” sprawdza się bowiem szczególnie w delikatnej materii rodzicielstwa i wychowania.

Skąd się wziął pomysł na napisanie książki Pod presją?

Z wywiadówki. Tak, to te chwile, kiedy my, rodzice, siedzimy spięci i czekamy, aż nauczyciel wypowie jakąś pochwałę pod adresem naszych dzieci. Nie wystarcza nam, że dziecko jest w czymś bardzo dobre. Uważamy, że trzeba to sformalizować, przekształcić w atrakcyjny rozdział w CV. Tamtego wieczoru na wywiadówce przekonałem się, że i ja wpadłem w tę pułapkę. Wypowiedziane przez nauczyciela słowa: „utalentowany artystycznie” podziałały na mnie jak płachta na byka. Zaraz po przyjściu do domu zacząłem szukać w internecie najlepszego kursu rysunku czy malarstwa dla syna. Zasypiałem z przekonaniem, że w sąsiednim pokoju śpi przyszły Picasso. A nastę (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Carl Honoré - dziennikarz i publicysta. Studiował historię i italianistykę w Edynburgu, po studiach pracował z dziećmi ulicy w Brazylii. Publikował m.in. w czasopismach "Economist", "Observer", "Guardian" i "Time Magazine". Jest twórcą ruchu Slow i jego rzecznikiem na całym świecie. Mieszka w Londynie z żoną i dwójką dzieci. (wszystkie teksty tego autora)

Jolanta Brózda-Wiśniewska - ur. 1974, dziennikarka, publicystka, krytyk muzyczny. Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2000-2008 dziennikarka działu kultury "Gazety Wyborczej" w Poznaniu. Publikowała także w "Uważam Rze", "Tygodniku Powszechnym", "Ruchu Muzycznym" i "Canorze". Jest mężatką, ma dwóch synów, mieszka w Anglii. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE STRZELAĆ DOKTRYNĄ DO GRZESZNIKÓW

WYSPY NIEWIEDZY

PRAWIE JAK MAŁŻEŃSTWO

DIAMENTOWA KRÓLOWA

Bóg lubi prowincję


komentarzeFacebook