spojrzenia
Nasze spojrzenie ? miecz w walce ze złem. By tak mogło być, potrzeba czujności. Nie gap się, lecz patrz! Spuszczaj oczy, gdy zło atakuje.

Tkwimy w kulturze migających obrazów, a więc i w kręgu spojrzeń. Świat pełen strategii przyciągania cudzego wzroku. Świat oczu uwiedzionych, roznamiętnionych, zahipnotyzowanych. Co wiemy o tym wszystkim, co wiemy o tym świecie? Jak w nim żyć, jak się poruszać?
Wysoce niewystarczająca jest wiedza tylko psychologiczna, która odróżnia spojrzenie bystre od tępego, uważne od roztargnionego. Potrzeba wrażliwości moralnej, by widzieć spojrzenie wścibskie, zawstydzone, by zachwycić się skromnym spuszczeniem oczu i czuć obrzydzenie wobec spojrzenia nieczystego, wobec wzroku, który obmacuje. Potrzeba jeszcze czegoś więcej. Potrzeba przenikliwości spojrzenia, gdy wzrok wspomaga serce, bo „dobrze widzi się tylko sercem, a najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.”

Pożądliwość oczu

Ilu ludzi przegapia rzeczy najważniejsze, bo się gapi. Czy drapieżna ciekawość dostrzeże spojrzenie pełne miłości? Czy chłopak pożerający dziewczynę oczami widzi w niej cokolwiek oprócz jej urody? Oczy: zwierciadło duszy. Czy potrafimy patrzeć w to lustro tak, by dostrzegać chociaż jej refleksy?

W dawnych czasach uczono, że istnieje niestosowna ciekawość. Dzisiaj pełno przeróżnych talk-show, w których mamy do czynienia z takim właśnie rodzajem ciekawości. Ciekawi to, co w ogóle nie powinno obchodzić. Ciekawość gapiów oglądających egzekucję, ciekawość erotomana, podglądacza. Patrzą na to, co nie jest do patrzenia. Chcą tego, wybrali. Obecni w naszym świecie od zawsze. Jednak dopiero dzisiejsza kultura stworzyła tłumy podglądaczy mimo woli. Jest nim każdy, kto oglądając film, (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marian Grabowski - ur. 1951, autor książek "Krajobraz winy", "Historia upadku", "Pomazaniec", "Miłość seksualna". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Dzieje człowieka - misterium prawdy

GDY OWCE CZUJĄ WILKA

Prometeusz, wieża Babel i klonowanie

Pasjonaci i cynicy

Woal wstydliwości


komentarzeFacebook