Archwium > Numer 434 (10/2009) > Encyklika "Caritas in veritate" > Benedykt XVI o rozwoju ludzkości

Benedykt XVI o rozwoju ludzkości
Benedykt XVI zabrał głos w sprawie, która wobec coraz liczniejszych i silniejszych objawów globalnego ocieplenia nabiera znaczenia z dekady na dekadę. Zajmuje w tym względzie stanowisko dość odosobnione, gdyż nawołuje do umiaru, i to nie w procesie niszczenia środowiska, ale do umiaru w podejściu do tej kwestii.

29 czerwca tego roku ukazała się encyklika papieża Benedykta XVI, której nadał tytuł Caritas in veritate 1. Świadomie nawiązuje w niej do Populorum progressio opublikowanego przez Pawła VI w 1967 roku, poruszając tę samą problematykę, czyli zagadnienia z pogranicza ekonomii, socjologii i etyki. Bardzo wiele tematów zostało podjętych przez Benedykta XVI. Nie sposób omówić wszystkich. Skoncentruję się na trzech – w moim przekonaniu – najważniejszych.

O globalizacji

Pierwszy to wyzwania, które stawia przed ludzkością globalizacja stanowiąca uboczny produkt postępu technicznego.

Rozwój ekonomiczny, jakiego życzył sobie Paweł VI, miał być taki, by przynosić realny wzrost obejmujący wszystkich i konkretnie zrównoważony. To prawda, że rozwój był i nadal jest pozytywnym faktorem, który uwolnił z nędzy miliardy osób i w końcu przyniósł wielu krajom możliwość stania się skutecznymi protagonistami polityki międzynarodowej. Trzeba jednak przyznać, że ten sam rozwój ekonomiczny był i nadal jest naznaczony zniekształceniami i dramatycznymi problemami, jeszcze bardziej oczywistymi w obecnej sytuacji kryzysu. Stawia nas ona nieuchronnie wobec wyborów odnoszących się coraz bardziej do przeznaczenia człowieka, który zresztą nie może abstrahować od swej natury. Aktualnie występujące siły techniczne, wzajemne planetarne relacje, zgubne dla realnej ekonomii skutki działalności fina (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Władysław Balicki - prof. nadzw. dr hab., wykładowca na Wydziale Finansów i Bankowości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, której jest współzałożycielem i rektorem; zapalony rowerzysta. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Egoista, najlepszy altruista

MARZENIA SPOD CHOINKI

WYTRWAŁOŚĆ

Przymusili Jezusa

MIECZ


komentarzeFacebook