Róbcie swoje
Proboszczowie mogą sobie pozwolić na obrazowość, na posługiwanie się językiem swoich owieczek; Watykan nie. Watykan musi być jednoznaczny, odpowiedzialny za wszystko, co zostanie napisane i co napisane nie zostało.

Na początku było Słowo. Słowo stworzyło Ziemię i niebiosa, Słowem Syn Boży stworzył swój Kościół – Ty jesteś Piotr i na tej skale zbuduję mój Kościół, a wrota piekieł nie pokonają go.

Nie zapominajmy, że słowa te są efektem potrójnego przekładu. Chrystus wypowiedział je po aramejsku. Zostały najpierw przetłumaczone na grekę, później na łacinę, a dopiero potem na polski. Apostoła Shim’ona Chrystus naprawdę nazwał „Kafas”, co zostało przetłumaczone na grekę jako „Petros”, na łacinę jako „Petrus”, a na Polski jako „Piotr”. Po drodze sens tego zdania zupełnie się zagubił: co innego jest budować Kościół na „skale” czy na „kamieniu”, bo takie polskie słowa zbliżone są do aramejskiego oryginału, a co innego na „Piotrze”. Niewielu wiernych rozumie, dlaczego Chrystus chciał budować Kościół na Piotrze.

Język przekładów

Słychać narzekania, że dzisiejszy Kościół stracił panowanie nad Słowem, że nie potrafi językiem ludzi współczesnych przekazać im wartości odwiecznych i wartości transcendentnych. W istocie, sądzę, że nie jest tak źle.

Język Kościoła to język każdego wierzącego. Nie sposób wyodrębnić jednego, wspólnego języka dla wszystkich. Poczynając od narzecza: język aramejski, zwłaszcza jego zachodni dialekt, którym posługiwał się Chrystus i Apostołowie, używany jest w kilku zaledwie wsiach syryjskich, ale i ich mieszkańcy mają kłopot z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jacek Pałasiński - ur. 1952, dziennikarz radiowy i telewizyjny, wieloletni korespondent watykański, autor książek m.in. "Papież już nie umrze", "Kaczor w sieci", "Gdzie jest Polska?", obecnie pracuje w TVN 24. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIECH ŻYJĄ PARÓWKI

Drodzy Czytelnicy,

Drodzy Czytelnicy,

MOJE BIEGUNY

ŁASKA BOGA I ŁASKAWOŚĆ KSIĘDZA


komentarzeFacebook