Archwium > Numer 428 (04/2009) > Kryzys jest w nas > Egoista, najlepszy altruista

Egoista, najlepszy altruista
Gospodarka rynkowa, której brak tak dawał nam do wiwatu od 1945 roku, bazuje na egoizmie, na obrzydliwej żądzy zysku. Ale... kapitalizm to też skłonność do ponoszenia ryzyka.

Ten kryzys nas wreszcie też dopada. Za co? Za niewinność. Bo przecież gdy po reformie Balcerowicza popadliśmy w 1990 roku w ciężkie tarapaty, byliśmy ich zbiorowym winowajcą. Błyskawiczny wzrost bezrobocia od zera lub nawet mniej niż zera, gdyż od głębokiego niedoboru, spadek produktu krajowego brutto w 1991 roku do poziomu 70 proc. z roku 1989 – tym płaciliśmy za wygodę, którą nam fundowała komuna i której wcale nie chcieliśmy się pozbyć. Stąd „komuno wróć!” i powrót do władzy nowostarej lewicy oraz zastąpienie Wałęsy Kwaśniewskim, a przy tym spektakularna porażka Wałęsy w wyborach prezydenckich.

I jeszcze jedno. Załamanie wczesnych lat 90. XX wieku wywołane zostało przez szokową terapię Balcerowicza, a na tę terapię udzieliliśmy Profesorowi zbiorowego błogosławieństwa.

Jeździłem wówczas co niedzielę na naradę do jego siedziby w Ministerstwie Finansów przy Świętokrzyskiej. Wszyscyśmy to wiedzieli: po dokładnie 50 latach braku własnego rządu Polacy tak się cieszą, że mają znowu rząd własny i niepodległy, że – na razie – wybaczą mu wszystko. Polska miała swoje pięć minut. Zatem, póki Polacy aż tak się cieszyli, trzeba było przeprowadzić najbardziej bolesną reformę, bo gdy radość opadnie, Polacy już na nią nie pozwolą. Balcerowicz wdrożył ją w pierwszych dniach stycznia którego roku. Zapowiedział, że kłopoty będą trwać do lipca, a potem z nich mieliśmy wyjść.

W maju, w straszliwą gradową burzę, wziąłem z przysta (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Władysław Balicki - prof. nadzw. dr hab., wykładowca na Wydziale Finansów i Bankowości w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, której jest współzałożycielem i rektorem; zapalony rowerzysta. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Benedykt XVI o rozwoju ludzkości

Pamiętam...

Fioletowy ludzik

ŻEŃSKOKATOLICKI?

UCIECZKA


komentarzeFacebook