Hipokryzja
Jeszcze bardziej niepokojące jest powolne zanikanie w naszej kulturze innego głęboko biblijnego znaczenia hipokryzji jako samozakłamania albo samozaślepienia. Ewangelia mówi bowiem, że hipokryta nie musi być przebiegłym graczem, wystarczy przestać badać i wychowywać własne sumienie.

Rację miał Chesterton, mówiąc, że herezje to chrześcijańskie prawdy, które zwariowały. We współczesnej kulturze nie ominęło to również radykalnego w chrześcijaństwie sprzeciwu wobec hipokryzji. Zarzut hipokryzji niesłychanie często pojawia się dziś w publicznej debacie. Mianem „hipokrytów” określa się polityków, którzy robią coś innego, niż mówią. „Hipokryzją” nazywa się prawo, które chroni dzieci poczęte – ponieważ zakazuje czegoś, co i tak dokonuje się po kryjomu. Wreszcie Kościół stał się ulubionym przykładem „hipokryty”, wszak od dwóch tysięcy lat głosi zasady, które również od dwóch tysięcy lat niezmiennie są łamane. Co to wszystko ma jeszcze wspólnego z ewangelicznym znaczeniem tego słowa?

Gdy konfrontuje się rozumienie hipokryzji, które – jakby powiedział Hildebrand – „wisi w powietrzu”, a więc jej popularne rozumienie z ewangelicznym oryginałem, nie sposób nie dostrzec karykaturalnego zachwiania proporcji. Wyobraźmy sobie kogoś, komu drogi jest chrześcijański ideał czystości i stara się go publicznie bronić. Zdarzają się mu jednak upadki. Co mu powie biblijny krytyk hipokryzji? „Jeśli nie chcesz się narazić na oskarżenie o hipokryzję, staraj się ze wszystkich sił wypełniać to, co głosisz. Zwracaj też uwagę na to, w jaki sposób głosisz swój ideał, by słuchacze nie pomyśleli, że dajesz siebie za wzór innym”. Współczesny krytyk hipokryzji powie: „Ni (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mateusz Przanowski OP - ur. 1974, dominikanin, doktor teologii UKSW, wykładowca Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Dominikanów w Krakowie, założyciel Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

DOSKONAŁOŚĆ

Zło dobrem zwyciężaj

PRZYJAŹŃ BEZ ODPOWIEDZI

WYTRWAŁOŚĆ

DLACZEGO ŚWIĘTUJEMY NIEDZIELĘ?


komentarzeFacebook