Archwium > Numer 414 (02/2008) > Parami do nieba? > Jeden Pan, jeden Duch, jedno Ciało

Jeden Pan, jeden Duch, jedno Ciało
Duchowość małżeńską traktowano często jako pasierbicę formacji zakonnej, zapominając, że małżeństwo "jest tym, co zostało z raju", że jest to droga starsza i wskazana przez Najwyższego jako dobry pomysł na życie.

To dziwne: najstarsze powołanie człowieka, o jakim mówi Biblia, zajmuje najskromniejsze miejsce w historii duchowości. Pierwszym pomysłem Bożym dla ludzi było przecież małżeństwo, jednak to wspólnoty zakonne wspierają się spisaną tradycją i doświadczeniami swego powołania. Kościół nadrabia zaległości, zastanawiając się nad najzwyczajniejszym powołaniem do świętości, także poprzez książki i polemiki. Książki raczej wskazują problemy, niż je rozwiązują, raczej zadają pytania, niż udzielają wyczerpujących odpowiedzi. Polemiki pozwalają na uściślenia, precyzowanie poglądów i głębsze przemyślenia. Dobrze, że książka Zbigniewa Nosowskiego Parami do nieba 1 o duchowości małżeństw wywołała polemikę. Wdzięczność wobec Małgorzaty Wałejko, która zechciała zaprosić Autora książki do dyskusji, jest oczywista 2. Wydaje się, że do ich pytań i rozważań warto dołączyć parę myśli z sakramentologii i duchowości, które upraszczają niektóre problemy.

Jeden Pan, jedna wiara, jeden Duch

Małgorzata Wałejko i Zbigniew Nosowski nie bez podstaw dystansują się od kopiowania tradycji zakonnej w małżeństwach. Często traktowano duchowość małżeńską jako pasierbicę formacji zakonnej, zapominając, że małżeństwo „jest tym, co zostało z raju”, że jest to droga starsza i wskazana przez Najwyższego jako dobry pomysł na życie. Skoro małżeństwo jest sakramentem, odnoszącym się do Chrystusa i Kościoła, nie musi być usprawiedliwiane uczestniczeniem w wykształconych później drogach d (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Monika Waluś - żona, matka, gospodyni domowa, dr teologii, wykłada dogmatykę w Wyższym Seminarium Duchownym Braci Kapucynów, zajmuje się m. in. badaniem tradycji duchowości kobiecych, zwłaszcza założycielek zgromadzeń zakonnych XIX wieku, należy do Towarzystwa Mariologicznego i ekumenicznego ruchu Światowego Dnia Modlitwy, publikowała w "Życiu Duchowym", "Znaku", "Liście", "Więzi". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

okladka

CZY TO WYPADA PRZERYWAĆ PANOM WE FRAKACH

Źródła łaski

TEMU, KTO NIE MA, ZABIORĄ NAWET TO, CO MA

CZYTALIŚCIE MACKIEWICZA?


komentarzeFacebook