Radości i dramaty
Wzrusza mnie ten moment badania USG, w którym kobieta po raz pierwszy widzi i słyszy swoje dziecko. Tyle tylko, że zawsze, gdy są to bardzo wczesne początki ciąży, jest we mnie niepokój. Statystyka jest nieubłagana: 15% ciąż ulega poronieniu.

Od lat niezmiennie wzrusza mnie ten moment badania USG, w którym kobieta po raz pierwszy widzi i słyszy swoje dziecko. Uwielbiam patrzeć na jej radość i mam świadomość uczestnictwa w niezwykłym misterium, które rozgrywa się między nimi, bo namacalny dowód rozwijającego się życia daje kobiecie realne poczucie, że staje się matką. Najczystsza forma radości.

Tyle tylko, że zawsze, gdy są to bardzo wczesne początki ciąży, jest we mnie niepokój, który każe mi zdystansować się do pełni tego szczęścia. Zdaję sobie bowiem sprawę z faktu, że droga się dopiero zaczyna, a statystyka jest nieubłagana: 15% wszystkich ciąż ulega poronieniu, a odsetek utraty ciąż we wczesnym okresie jest jeszcze większy. Wiem doskonale, że część kobiet poroni, a niektórym będę musiała uświadomić okrutną prawdę o obumarciu płodu. A niełatwo to powiedzieć nawet wtedy, gdy ma on zaledwie kilka milimetrów.

Kobieta odwiedza lekarza, aby się upewnić, że dziecko rozwija się prawidłowo. Jest przekonana, że obraz, który za chwilę ukaże się na ekranie aparatu USG, potwierdzi jej prawo do szczęścia.

Wioleta

Wioleta, rozgadana 29–latka płacze z radości, kiedy słyszy bicie serca swojego dziecka. Ono ma zaledwie pół centymetra, ale Wioleta czuje, że to będzie chłopiec. Tak długo czekali i wreszcie się udało. Natychmiast dzwoni do męża. – Wszyscy czekają na wiadomość – przeprasza. Ciepło mi się robi na widok jej radości, choć czuję niepokój, o którym wspominałam (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Halina Olasińska - specjalista ginekologii i położnictwa, pracuje w szpitalu oraz prowadzi prywatną praktykę lekarską. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Jak bardzo tego pragniesz?

ORTOGRAFICZNE ROZTERKI ŚLĄZAKA

okladka

ŚWIĘCI ZNIECHĘCENI

Kelnereczka


komentarzeFacebook