Tacy sami, ale całkiem inni
A może to pokolenie jest stracone? Pierwsze pokolenie urodzonych jeszcze tam, pamiętających stary kraj i beznadziejnie za nim tęskniących. W gruncie rzeczy to bardzo chrześcijański obraz, bo oni już nie należą do tamtego świata, do tego zaś nie będą należeli nigdy.

– To bez sensu – mówi ksiądz przed czterdziestką. Chłopięca twarz, modne oprawki okularów, w Stanach Zjednoczonych od dwóch lat. – Na kolędzie wszyscy są chętni, mają pomysły, a potem, gdy ich zaczepisz po mszy, to tłumaczą się brakiem czasu. Tak jak z tym spotkaniem komitetu Parady Pułaskiego. Zapraszałem, mówiłem, że darmowa kawa, ale nikt nie miał czasu i tylko biedny Tom Kovalik cały wieczór stał sam przy termosie z kawą – dodaje z żalem. – A tobie nikt prawdy nie powie, każdy będzie koloryzował – ostrzega.

Kiedy przed ponad osiemdziesięcioma laty budowano nasz kościół, wokół mieszkało wielu Polaków. Teraz okolica podupadła, w zaniedbanych domach nie ma ani jednego białego. Ci, którzy budowali, pomarli, reszta się rozproszyła. Parafię ożywiono dopiero jakieś dwadzieścia lat temu, kiedy zaczęli się tu przenosić dorobieni uchodźcy z Brooklynu. Wtedy też, jeden za drugim, odnaleźli się jej pierwsi członkowie. Staruszkowie i staruszki, tu urodzeni, opowiadający o swojej pierwszej komunii czy pogrzebach dziadków, wychowani na Katechizmie Baltimorskim, rzadko mówiący po polsku. Tacy sami, ale jakby całkiem inni. Śmieszny jest ten podział na Polaków z Ameryki i tych z Polski. Na zabawach parafialnych siadają po dwóch stronach sali, na urodzinach proboszcza niby wszyscy razem, a jednak w osobnych podgrupach. Już niedługo... I tak nieliczne szeregi starej Polonii szybko się przerzedzają.

Rozkrok nad Atlantykiem

(...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mariusz A. Wolf - ur. 1974, absolwent historii i teologii, mieszka i pracuje w Nowym Jorku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Pochwała oszustwa?

DROGA W NIEZNANE

KOCHAM, WIĘC KŁAMIĘ

ŚWIĘTY CHARAKTERNY

Zanim zaczniemy krytykować Kościół


komentarzeFacebook