Cierpienie przeciw pustce
W cierpieniu jest miejsce nie tylko na skargę, ale także na nadzieję i nieustanne wołanie do Boga. Gdy o tym zapomnimy, stać się możemy tylko, jak przyjaciele Hioba, kłamliwymi rzecznikami niewzruszonego porządku i zimnej konieczności.

Współczesna zachodnia kultura nie znosi cierpienia. Pragnie od niego uciec możliwie jak najdalej. Wedle niej świat bez cierpienia jest światem doskonalszym, prawdziwszym, piękniejszym. Uporczywy ból należy natychmiast uśmierzyć, a gdy to niemożliwe, trzeba się go pozbyć choćby przez przejście do królestwa śmierci, w którym bólu nie ma. Człowiek powinien unikać bólu, od cierpienia się wyzwalać, nawet gdy moralna cena takiego uwolnienia wydaje się dość wysoka. Uciekając od cierpienia, skłonni jesteśmy zgadzać się na eutanazję. Dokonując aborcji czy namawiając do jej dokonania, tłumaczymy sobie, że płód do dwunastego tygodnia życia włącznie nie odczuwa bólu, a zatem można go pozbawić życia, abyśmy my przynajmniej nie cierpieli udręk – materialnych i duchowych – powinności rodzicielskich w przyszłości. Widząc obok nas ludzi pogrążonych w bólu, często wolimy od nich stronić lub niekoniecznie mądrze z bólu ich wyzwalać. Bo ilość cierpienia w świecie musi być zmniejszana, jak nauczyli filozofowie utylitaryści. Finezyjnie sformułowana ongiś teza uczonych myślicieli zdążyła już zbłądzić pod strzechy prostaczków i współczesny zjadacz chleba jest nader gorliwym jej wyznawcą. Nie zawsze tak było.

Współczesna zachodnia kultura lubi czasem perwersyjnie przyglądać się cierpieniu. Nagradzani prestiżowymi nagrodami fotoreporterzy za wszelką cenę starają się dotrzeć ze swoimi aparatami do miejsc katastrof, do obszarów objętych głodem, chorobą czy wojną, aby tylko uwiecznić na zdjęciach konwulsyj (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Sebastian Duda - ur. 1975, filozof, teolog, publicysta. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Płoche podobieństwo

Zamknięta pewność

Horyzont pojednania

W katedrze

Poszukiwanie "wartości dodanej"


komentarzeFacebook