Memszalah
Nauczyciel to ktoś, kto sprawia, że uczeń może rozkwitnąć, rozwinąć się. Kto jak jesienny deszcz użyźnia i nawadnia przez swe pouczenia tych, którzy do niego przychodzą. Kto jest dla nich znakiem i niejako uosobieniem Bożego objawienia, błogosławieństwa, życia.

Ewangelia Janowa przekazuje nam zapis pierwszych słów Jezusa na początku Jego misji. Kiedy dostrzegł idących za Nim dwóch uczniów Chrzciciela, zwrócił się do nich i zapytał: „Czego szukacie?”. Ich odpowiedź brzmiała: „Rabbi! – to znaczy: Nauczycielu – gdzie mieszkasz?”.

Relacja uczeń – mistrz to jedno z podstawowych odniesień, w jakich człowiek przychodzi na świat, wzrasta, dojrzewa. Nic dziwnego, że taki sam model relacji międzyosobowych odnajdziemy też w Piśmie Świętym. Bóg Biblii objawiał się nie tylko poprzez swoje własne słowa, ale też przez czyny, działanie ludzi, ich wzajemne relacje. Do wyrażenia związku między sobą a swoimi wybranymi używał obrazów czy porównań czytelnych dla tych, do których skierował swoje Objawienie – sprawy niedostępne dla aniołów wyraził językiem ludzi. Kiedy spojrzymy na całość dziejów zbawienia, możemy zobaczyć, że Bóg stał się wychowawcą, nauczycielem, który stopniowo przygotowywał ludzi do przyjęcia Prawdy – swojego Syna.

Czas ojców

Pierwszym mistrzem i nauczycielem dla dziecka jest jego ojciec. Tak też było w historii biblijnej. Wielcy patriarchowie są przedstawieni jako synowie swoich ojców: Abraham to syn Terach, Izaak to syn Abrahama, Jakub – syn Izaaka.

W cywilizacjach Bliskiego Wschodu do dziś niesłychanie ważna jest rola ojca. To on przekazuje wiedzę, przynależność do rodu, zapewnia znaczenie w społeczności. W dziejach patriarc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paweł Trzopek OP - ur. 1972, dominikanin, biblista, dyrektor biblioteki École Biblique et Archéologique Française w Jerozolimie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Szukając mądrości

Nowe narodzenie

PRZYTULIĆ SIĘ DO BOGA

TRZY GÓRY

NA PEWNO POWRÓCI


komentarzeFacebook