Nie z obowiązku
Pocieszałem się nadzieją, że zdołam wzbudzić w moich dzieciach przynajmniej taką myśl: jeśli ojciec mówi o tym, w co wierzy, to chyba wierzy w to, co mówi. To by już nie było źle.

Nie istnieje chyba żadna niezawodna metoda przekazu wiary z ojca na dzieci. Może jednak niektórzy dorobili się w miarę uporządkowanego i przemyślanego zbioru zasad czy sposobów postępowania, który akurat w ich przypadku, czy raczej w przypadku ich dzieci, okazał się skuteczny. Nie mogę się podzielić niczym takim – kierowałem się tylko bardzo ogólnymi przekonaniami, po części intuicyjnymi tylko. I nie wiem jeszcze, w jakiej mierze byłem skuteczny. Zresztą chyba za wcześnie na bilanse. Co prawda, moje dzieci są już dorosłe, ale cała trójka dopiero układa sobie życie, w tym także swoje życie z Panem Bogiem, i każde nieco inaczej. A i ja nie powinienem chyba uznawać swej roli za skończoną. Pewnie już mi się nie uda wiele zmienić na lepsze, jeśli nie udało się do tej pory. Muszę jednak ciągle uważać, żeby czegoś nie popsuć, bo to się zawsze zdąży.

Więc zamiast bilansu czy recept – tylko parę myśli.

Wiara bierze się ze słuchania

Zdaje się, że popularny wciąż slogan „czyny, nie słowa” jest poręcznym alibi dla facetów, którzy nie umieją mówić o wierze. Twierdzą, że najważniejsze to dawać przykład, ale mówić o własnej wierze się boją albo wstydzą jeszcze bardziej niż o „tych sprawach”. Tyle że w tej drugiej sferze można mieć pewność, że jeśli nie tatuś, to zawsze ktoś inny opowie i objaśni. A o Panu Bogu najwyżej ksiądz na religii. Jednak ksiądz na lekcji może nauczyć religii właśnie, z wiarą gorzej. Tak jak z (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


W.U. - ur.1959, od 25 lat żonaty, ma troje dzieci (syn 24 lata, córki: 23 lata i 20 lat), z wykształcenia anglista, w latach 80. redaktor Wydawnictwa W drodze, wraz z rodziną spędził 16 lat w Rzymie, obecnie pracuje w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Ukryta obietnica

Szczęście czy sukces?

W chwili próby

PIĘKNAŚ INO PO KOLANA

"Religia i ludzkie biedy. Księdza Tischnera spory o Kościół", "Przewodnik po duchowości Ojców Pustyni", "Pocałunek mongolskiego księcia", "Pastores", "Więź", "Znak"


komentarzeFacebook