Archwium > Numer 401 (01/2007) > Spotkania z islamem > Żeby był bezpieczny...

Żeby był bezpieczny...
Czy Turcy byli obojętni? Tego bym nie powiedziała, ciągle podkreślali swoją gościnność i otwartość, ale można było wyczuć, że Benedykt jest dla nich postacią z innego wymiaru.

Czy Turcy popijający herbatę w cayhane (tamtejszych herbaciarniach) rzeczywiście byli przejęci wizytą Benedykta XVI? Ci, z którymi próbowałam rozmawiać (bo w Turcji trudno się porozumieć po angielsku), oczywiście wiedzieli, że do Turcji przyjechał papież. I tyle.

Jeśli coś ich interesowało, to głównie bezpieczeństwo Benedykta. Starsi panowie sączący kolejne szklaneczki herbaty rozmawiali o policji na ulicach, policyjnych helikopterach latających nad centrum Stambułu, snajperach na dachach i wielkich korkach.

W moim hotelu, 500 metrów od Błękitnego Meczetu, przemiły recepcjonista chętnie odpowiadał na pytania o wizytę papieża, ale mówił to, co wszyscy: – Chciałbym, żeby był tu bezpieczny... Jak tłumaczył, jeśli Benedykt wyjedzie z Turcji zadowolony, to Europa spojrzy na ten kraj przychylniej, a biznes turystyczny będzie się rozwijał. No cóż, bardzo pragmatyczne podejście. Kiedy jednak pytałam, co dla Niego znaczy modlitwa papieża w Błękitnym Meczecie, bardzo się zdziwił, że papież w ogóle tam był, choć cały czas podkreślał, że jest wizytą bardzo zainteresowany...

Większość Turków pytana o szczegóły, o papieskie słowa czy ważne gesty właściwie nic o nich nie umiała powiedzieć – myślę, że lepiej zorientowany był przeciętny Europejczyk, który oglądał relacje CNN czy BBC.

Czy Turcy byli obojętni? Tego bym nie powiedziała, ciągle podkreślali swoją gościnność i otwartość, ale można było wyczuć, że Be (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Danka Woźnicka - dziennikarka Radia Zet, była korespondentką w Stambule podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Turcji, mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

okladka

Dwa Kościoły: "toruński" i "łagiewnicki"

Nie wymyślisz łaski

DZIEJE GRZECHU

POPROSZĘ KILO MARCHEWKI


komentarzeFacebook