Archwium > Numer 399 (11/2006) > Listy ze świata > Nadzieje i oczekiwania

Nadzieje i oczekiwania
Czy słowa Benedykta XVI znalazły zrozumienie w Niemczech? Setki publikacji, a przede wszystkim tysiące ludzi wiwatujących na cześć papieża i słuchających jego słów, było zjawiskiem już dawno nieoglądanym w Niemczech.

Kiedy w czwartek 14 września 2006 roku o 14.35 samolot Lufthansy z Ojcem Świętym Benedyktem XVI na pokładzie opuszczał lotnisko im. Josepha Straussa w Monachium, właściwie nikt jeszcze nie przewidywał, że komentarze, które zazwyczaj po wizycie papieskiej dotyczą jej duszpasterskiego wymiaru, w tym wypadku skoncentrują się nie tyle na przesłaniu papieskim dla Niemiec czy Bawarii, ile na oburzeniu, które w świecie muzułmańskim wywołał cytat ze średniowiecznego cesarza bizantyjskiego Manuela II Paleologa, który papież umieścił w wykładzie akademickim wygłoszonym na uniwersytecie w Ratyzbonie 12 września.

Między czwartkiem a niedzielą, kiedy to Benedykt XVI w czasie modlitwy Anioł Pański w Castel Gandolfo po raz pierwszy odniósł się osobiście do owego wykładu w Ratyzbonie, w krajach muzułmańskich od Maroka po Indonezję trwały już manifestacje, a przywódcy religijni i polityczni, m.in. premier Turcji Tayyip Erdogan, żądali papieskich przeprosin. „Papież w Watykanie dołączył się do syjonistyczno–amerykańskiego przymierza przeciw islamowi”, pisał w dwa dni po wystąpieniu papieża w Ratyzbonie „Al Tadschdid”, najważniejszy dziennik w Maroku. W tym samym czasie, w niedzielę 17 września w stolicy Somalii Mogadiszu została zamordowana przez islamskich ekstremistów włoska misjonarka siostra Leonella Sgorbati. Choć oficjalnie morderstwo misjonarki nie miało związku z wykładem ratyzbońskim, to zdaniem wielu komentatorów, napięcie między światem isla (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Mariusz Krawiec SSP - ur. 1972, paulista, publicysta związany z wydawnictwami Medienverlag St. Paulus i Edycją św. Pawła, duszpasterz w Monachium, autor wydanego niedawno przewodnika "Śladami Benedykta XVI. Przewodnik po bawarskim szlaku papieża". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Powoli wiązać buty

Wulgarność

De Johanne abbate - Historia abby Jana

KOCHANY, KOCHAJ CAŁĄ MOCĄ

UBÓSTWO NIE CZYNI NAS ŚWIĘTYMI


komentarzeFacebook