O różnicach
Różnice między nami dokonują prawdziwych spustoszeń, objawiając się nagle w chwilach pięknych, ważnych i radosnych, zwyczajowo zadekretowanych jako szczęśliwe.

Pisanie o różnicach obecnych, kiełkujących i instalujących się we wspólnocie przypomina redagowanie sławnej chińskiej encyklopedii, w której smaczny rozdział o faunie traktował o zwierzętach mokrych i suchych, pachnących i cuchnących, ciepłych i zimnych. Chcę przez to powiedzieć, że zróżnicowanie między nami we wszystkich dziedzinach jest tak ogromne (a czasami odnosimy niepokojące wrażenie, że różnice rozwijają się przez pączkowanie) — także w opisie sytuacji i klasyfikacji zjawisk — że sprawdzają się na nas wszelkie dostępne i najbardziej fantastyczne kategorie, wobec których logika chińskiej encyklopedii należy do tych bardziej logicznych.

Różnice są bogactwem

Można oczywiście szybko sobie pogratulować, przywołując na pomoc św. Pawła z jego uroczystym oświadczeniem, że nie ma już żyda ani poganina, człowieka wolnego i niewolnika, mężczyzny czy kobiety… Jednak prosta obserwacja naszego wspólnego życia stawia bemol przy wypowiedzi Pawła. Także przy tych wszystkich tradycyjnych i sprawdzonych sądach twierdzących, że różnice są prawdziwym bogactwem. Mówić, że drobne, wielkie, ekonomiczne i psychologiczne, estetyczne i socjalne (i jakie tam jeszcze!) różnice objawiają się w każdym momencie w postaci słów, gestów i zachowań, pulsują na dnie serca i przemieszczają się w splotach mózgu, to oczywiście przesada. Ale jesteśmy świadkami, że w sposobie ich objawiania się można już mówić o prawie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Michał Zioło OCSO - ur. 1961, drogę zakonną rozpoczynał jako dominikanin, w 1987 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1995 roku przeszedł do trapistów. Jest autorem książek, m.in. "Dziennik Galfryda"; "Bobry Pana Boga"; "Mamo, mamo, ile kroków mi darujesz?"; "Piosenka humbaka". Pod koniec ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa W drodze ukazał się wywiad-rzeka z Michałem Zioło pt. "Po co światu mnich?" Mieszka w opactwie Notre-Dame d'Aiguebelle na południu Francji. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Zgrabnie wywinąć się nicości

GWÓŹDŹ W ŚCIANIE

Zbawienny upór

Nad jeziorem Natron

O chorobach


komentarzeFacebook