Archwium > Numer 382 (06/2005) > Wróg czy sprzymierzeniec? > Czy Zachód i islam mogą żyć razem?

Czy Zachód i islam mogą żyć razem?
Fundamentalizm islamski nie jest wynikiem odosobnienia, społecznej izolacji lub globalizacji. Jest kulturową i religijną odpowiedzią na świecki materializm.

Po świecie snuje się widmo. Nie jest nim już obecnie komunizm, lecz powszechne odrodzenie religii z jej wpływem na politykę światową. Wydaje się, że niewiele osób chce uznać, iż dokonuje się zasadnicza przemiana kulturowa. Co dziwne, najmniej co do tego jest przekonanych wielu chrześcijan, skoro najczęściej podawana przyczyna ataku na World Trade Center ma charakter świecki i materialistyczny.

Wielu chrześcijan w Wielkiej Brytanii wyraża się, podobnie jak Tony Blair, że należy być „nieustępliwym w stosunku do terrorystów i zdecydowanym wobec przyczyn terroryzmu”. Wydaje się, że prezentując podobne opinie, mają oni na myśli radzenie sobie z gospodarczymi, społecznymi i politycznymi nierównościami, które przyczyniają się do powstawania religijnego ekstremizmu i islamskiego fundamentalizmu. Jednak to nie negatywne skutki globalizacji czy niepowodzenia amerykańskiej polityki zagranicznej były przyczyną zniszczenia World Trade Center i Pentagonu w wyniku ataków terrorystycznych, które w przeciągu zaledwie jednej godziny kosztowały życie blisko siedmiu tysięcy osób (około 10% całkowitej liczby ofiar po stronie amerykańskiej w wojnie w Wietnamie).

Można było oczekiwać, że do zrozumienia polityki światowej chrześcijanie spróbują zastosować teologiczne przesłanki i idee. Jednak tak się nie stało. W celu wyjaśnienia wspomnianych ataków terrorystycznych przyjęto najpierw materialistyczne założenia teorii społecznej, a dopiero później zasady etyki chrześcijań (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.

     


zobacz także

Ja się po prostu zakochałam

WEŹ SIĘ W GARŚĆ

Glendalough - Dolina Dwóch Jezior

PRZEGRAŁ, ŻEBY WYGRAĆ

Ostatnie słowo Posłańca


komentarzeFacebook