Archwium > Numer 381 (05/2005) > Zamyślenia > Iść z Nim do Emaus

Iść z Nim do Emaus
Wierzyć w Chrystusa, znaczy znaleźć się w Jego historii. Historia nasza i Jezusa wzajemnie się objaśniają. Spadają łuski z oczu, On znika; zostaje chleb na stole, otwarte Pismo, pałające serca.

Chrześcijaństwo i współczesność. Chrystus i świat. Co mają wspólnego? Co znaczy „nie być ze świata”? Gdzie leży Emaus i którędy wiedzie doń droga? Co znaczy „iść z Nim”?

Yves Congar już pół wieku temu uczył, że duchowe zdrowie i ewangelizacyjna skuteczność Kościoła zależą od tego, czy jest on Ecclesia bin occulata, czyli Kościołem o podwójnym wzroku, wpatrującym się z intensywną miłością zarówno w Jezusa, jak i w świat.

Temat domaga się właśnie owego podwójnego wzroku: bin occulata wobec dzisiejszego chrześcijaństwa i dzisiejszej kultury. Proponuję trzy części: cienie, blaski, propozycje. Będą to diagnozy wyraźnie teologiczne, choć wsparte (koniecznie) skromną dawką fenomenologii kultury, także obserwacją współczesnej codzienności, szczyptą socjologii, cytatami z książek i ekranów. Diagnozy autorskie, skromne, niepewne swego. Wzorujące się wiernie na pokornych radach Orygenesa. Mawiał do swoich uczniów i czytelników: „tak mówi Pismo Święte, tak mówią inni autorzy, tak naucza Kościół, nasza wiara (…), a teraz podaję moją wykładnię omawianej sprawy (…). »Gdybyś (…) doszedł jednak do innego przekonania niż ja, trzymaj się swojego przeświadczenia. Gdybyś natomiast doszedł do innego przekonania niż wierzący Kościół, to trzymaj się Kościoła, bo masz dużo do stracenia«” 1.

Cienie. Odrzucenie Boga

Największą cie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jerzy Szymik - ur. 1953, kapłan archidiecezji katowickiej, teolog i poeta, prof. nauk teologicznych, wykłada teologię dogmatyczną na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, jest członkiem watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Autor przeszło 50 książek naukowych, poetyckich, eseistycznych m.in. "Czułość, siła i drżenie", "Teologia na usługach wiary, bliższa życiu? w 30 lat później", "Chodzi o Boga". Mieszka w Katowicach i Pszowie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

OJCZYZNA PIĘKNA

Ku chrystokształtności kultury

Jasność z krzyża

Wiersze

Nadzieja dla współczesnej kultury


komentarzeFacebook