Przezwyciężyć traumę
Pacjenci przechodzą proces terapii od analizy przeszłości i powrotu do traumatycznych przeżyć, poprzez uświadomienie mechanizmów zachowania, wewnętrznych konfliktów, naukę nowych sposobów reagowania aż do pojednania i przebaczenia.

Od dłuższego czasu nie mogę spać, gdy już się uda usnąć, mam koszmary, po takiej nocy jestem zmęczona, nie mogę się skoncentrować na codziennych obowiązkach, nie mogę znaleźć sobie miejsca, wrzeszczę na syna… Nie, nic szczególnego się nie wydarzyło ostatnio… Przyszłam, bo pomyślałam, że może zna Pani sposób, abym żyła normalniej… Mam 40 lat, jestem nauczycielką, ale nie lubię za bardzo swojego zawodu. Nie mam cierpliwości do dzieci. Do swoich też nie. Mam dwóch synów. Jeden już się usamodzielnia, a drugi to moje oczko w głowie, ale też czasami mu się ode mnie oberwie. Nie wiem, co we mnie wstępuje, ale na nim skupiam całą moją złość… Nie mam nikogo innego…

 

Pacjenci zgłaszający się na terapię rzadko upatrują źródła swoich cierpień psychicznych bezpośrednio w sytuacji związanej z aborcją. Stąd wiele tematów pobocznych i własnych hipotez na temat złego stanu. Z drugiej zaś strony aborcja może być jedną z wielu przyczyn złego samopoczucia i problemów w relacjach z innymi. Bezsprzeczny jest jednak fakt, że aborcja pozostawia na zawsze ślady w życiu kobiety, a także jej rodziny. Swoistych konfliktów doświadczają także lekarze aborterzy i pielęgniarki. Często są to tak bolesne ślady, że nie pozwalają na normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Do najczęstszych symptomów zespołu poaborcyjnego należą: depresja, patologiczna żałoba, poczucie winy, silny lęk, problemy psychosomatyczne, zaburzenia psychiczne, uzależnienia, zaburzenia sfery sek (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Magdalena Lesiak - ur. 1973, psycholog, ukończyła psychologię na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, pracownik Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, prowadzi poradnictwo i terapię dla osób, które doświadczyły strat prokreacyjnych, mężatka, ma córkę Olę, mieszka w Łodzi. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

ŁADNIE Z PRZODU, BRZYDKO Z TYŁU

ODDZIELNY KAWAŁEK ŻYCIA

"Ślub nam niepotrzebny"

"Pastores"

Obnażyć stopy


komentarzeFacebook