Archwium > Numer 375 (11/2004) > Kościół w świecie > Za grzechy niewielu płacą wszyscy

Za grzechy niewielu płacą wszyscy
Dziś wiemy, że w Kościele amerykańskim przestępstwa na tle seksualnym popełniło cztery procent księży, więc choć relatywnie to mało, jednak dotyczy to około dwóch tysięcy duchownych.

Nie tak dawno polska prasa opisywała skandale na tle seksualnym, które miały miejsce w USA. Wiadomo, że skandale z udziałem księży bardziej niż inne bulwersują opinię publiczną. Czy mógłby nam Ojciec powiedzieć, co rzeczywiście tam się stało i w jakim stopniu te skandale zmieniły oblicze Kościoła w Stanach Zjednoczonych?

W Stanach Zjednoczonych były dwa okresy, w których prasa zajmowała się przestępstwami na tle seksualnym popełnionymi przez księży. Między rokiem 1988 a 1990 dziennikarze zajmowali się przypadkiem księdza z Luizjany oskarżonego o molestowanie około 50 chłopców. W tamtym czasie oprócz publikacji prasowych szczególną aktywnością wykazało się wielu prawników, co nie pozostało bez wpływu na opinię publiczną w naszym kraju. Zrodziła się wtedy obawa, że przypadek księdza z Luizjany może nie być jedyny. Nikt nie spodziewał się jednak, że podobnych spraw będzie aż tak wiele. Episkopat amerykański zalecił biskupom, by każdy z nich w swojej diecezji zidentyfikował osoby, które dopuściły się tego typu przestępstw, aby poznać skalę zjawiska, a także by zatrzymać ten proces. Część amerykańskich diecezji zastosowała się do tego wskazania, większość niestety je zbagatelizowała. W roku zaś 2000 prasa w Bostonie opisywała zachowanie jednego z księży, który molestował około 150 chłopców. Miał on około 70 lat. W czasie śledztwa wyszło na jaw, że przez ponad 40 lat był on wielokrotnie przenoszony z parafii do parafii, zawsze po odbyciu krótkic (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paul Philibert - przeor klasztoru św. Dominika w St. Louis, USA; był prowincjałem prowincji św. Alberta Wielkiego; autor "Stewards of God's Mysteries. Priestly Spirituality in a Changing Church"; współautor "Seeing and Believing. Images of Christian Faith"; wykładowca Notre Dame's Institue for Church Life, Catholic University of America, the Dominican School of Philosophy and Theology w Berkeley oraz Saint Mary's Seminary and University w Baltimore. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Kiedy Bóg przychodzi

Światło jest Drogą

Uzdrawiająca naiwność

Błogosławiona bezradność


komentarzeFacebook