Archwium > Numer 374 (10/2004) > Rozmowy w drodze > Konsekwentnie i z miłością

Konsekwentnie i z miłością
W ramach katechezy powinno się iść w trzech kierunkach - po pierwsze, powinien to być przekaz wiedzy, po drugie, próba pogłębienia wiary, a po trzecie: wychowywanie.

Od kilkunastu lat uczy Siostra katechezy. Panuje przekonanie, że sytuacja mężczyzn, zakonników, kapłanów w Kościele jest uprzywilejowana, bo z natury i urzędu są przeznaczeni do głoszenia. Jak Siostra jako kobieta czuje się w Kościele, głosząc słowo Boże?

Z pewnością nie jest to łatwe. Potrzebne jest do tego odpowiednie przygotowanie. Nie mam tu na myśli tylko zdobycia wiedzy teologicznej. Do katechezy dostałam się w sposób niespodziewany. Kilka dni przed rozpoczęciem lekcji religii w szkole dowiedziałam się, że mam uczyć. Wcześniej, nawet wstępując do zakonu, nie myślałam, że będę się tym zajmować, dlatego sytuacja, w której się znalazłam, była dla mnie bardzo trudna. Nie miałam ani odpowiedniego przygotowania metodycznego, ani pedagogicznego, dlatego równocześnie z podjęciem pracy katechetycznej, duszpasterskiej, podjęłam studia. Stawianie kogoś w takiej sytuacji nie jest dobrym pomysłem. Mówię to świadomie, ponieważ w wielu zgromadzeniach nadal postępuje się w ten sposób. Oczywiście nie we wszystkich szkołach da się coś takiego przeforsować, że ktoś przychodzi bez przygotowania i do tego jest odgórnie narzucony. Bogu dzięki, to się zmienia.

Głoszenie słowa Bożego przez kobietę, siostrę jest potrzebne. Doświadczam tego w mojej pracy duszpasterskiej, która jest przedłużeniem pracy katechetycznej. Widzę, jak to funkcjonuje na różnego rodzaju wyjazdach rekolekcyjnych, gdzie jest kapłan i siostra. Uważam, że prowadzenie czy głoszenie Słowa z dw (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Patrycja Gradzi CSFN - nazaretanka, magister teologii, katechetka, opiekunka bierzmowanych i scholi w parafii Najświętszego Salwatora w Krakowie. (wszystkie teksty tego autora)

Adam Szustak OP - ur. 1978, dominikanin, wędrowny kaznodzieja, przez kilka lat duszpasterz akademicki krakowskiej "Beczki", prowadzi stronę www.langustanapalmie.pl, mieszka w Łodzi. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Stańmy teraz w prawdzie


komentarzeFacebook