Archwium > Numer 369 (05/2004) > Rozmowy o Kościele > Feminizm i czarna teologia

Feminizm i czarna teologia
Teologia kobieca nie jest tylko owocem dbania o interesy kobiet, ale odsłania także troskę o te kobiety, które widzą i mówią głośno o ucisku, o cierpieniach całej ludzkości.

Jest Pani pierwszą Afroamerykanką, która została przewodniczącą Stowarzyszenia Teologów Katolickich w USA. Co ten wybór oznacza dla teologii w Stanach Zjednoczonych?

Trudno powiedzieć, co myśleli moi koledzy po fachu, kiedy oddawali swój głos na mnie. Prawdą jest natomiast, że jestem kobietą i że kobiety już wcześniej zajmowały to stanowisko. Staram się uprawiać teologię z perspektywy feministycznej. Choć, ponieważ jestem Afroamerykanką, wolę mówić o perspektywie kobiecej 1.

Zarówno teologia afroamerykańska, jak i teologia kobieca miały minimalny wpływ na oblicze teologii katolickiej w USA. Jednak kilku afroamerykańskich myślicieli religijnych, którzy wykładają na uniwersytetach, prowadzą badania, piszą i publikują swoje prace, robi wiele, by zwrócić uwagę naszych kolegów i szerszej opinii publicznej na zagadnienia, które podejmuje czarna teologia. Sprowadza się ona w dużej mierze do kwestii społecznych, które dostrzegamy w wymiarze politycznym, ekonomicznym i technologicznym. Chodzi nam o zwrócenie uwagi na warunki życia ludzi, szczególnie tych, którzy mają afrykańskie pochodzenie, w naszym kraju i naszym Kościele. Potrzeby biednych, pokrzywdzonych czy zepchniętych na margines życia społecznego kobiet i mężczyzn wszystkich ras powinny wpływać także na sposób uprawiania całej teologii katolickiej.

Pani Profesor nie jest siostrą (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


M. Shawn Copeland - Afroamerykanka, profesor teologii na jezuickim uniwersytecie Boston College, w 2003 roku została wybrana na prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Teologów Katolickich (The Catholic Theological Society of America). (wszystkie teksty tego autora)

Jarosław Makowski - ur. 1973 jest filozofem i teologiem, dyrektorem Instytutu Obywatelskiego w Warszawie, wykładowcą w Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu, stale publikuje m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Dzienniku Gazecie Prawnej", ostatnio wydał książkę Kobiety uczą Kościół (2007). (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Urlop w... klasztorze

Kobiety ratują świat... i Kościół

Kalwin daje do myślenia

Kościół w lustracyjnym zwierciadle

Staszek i Żydzi


komentarzeFacebook