


Czym dla Księdza Profesora jest Kościół katolicki?
Siłą tradycji katolickiej jest to, że jest ona obecna na płaszczyźnie lokalnej i globalnej. Kościół katolicki nie jest tylko Kościołem europejskim, ale i światowym. W czasie, kiedy jednoczy się gospodarka i świat, całemu światu jest bardzo potrzebne światło duchowe. W tym jednoczeniu Kościół katolicki jest siłą duchową, która stoi naprzeciw siły kapitału, broniąc człowieka.
Czym jednak jest Kościół katolicki dla Księdza Profesora osobiście?
To jest miejsce, w którym zostałem zrodzony, w którym wyrosłem, w którym chętnie przebywam i się odnajduję.
Co Ksiądz Profesor sądzi o zdaniu: „To jest Jego Kościół, a nie nasz”?
Kościół został założony przez Jezusa Chrystusa. Jezus powiedział, że w Nim jest już obecne królestwo Boże. To znaczy, że Kościół zobowiązany jest do przekształcania świata. Nie może tego robić własną siłą, tylko siłą Boga, dlatego Kościół jest ludem Bożym. Jeśli przestaje nim być, a zaczyna być ludem ateistycznym, to przestaje być Kościołem.
Czyli zadaniem Kościoła nie jest bycie dla siebie, ale dla świata.
Jego pierwszym zadaniem jest ukazać ludziom w świecie cel i nadzieję. Do tego potrzeba Kościoła żywego. Bóg buduje Kościół przez to, że posyła ludzi, czyli (...)

Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.
Janusz T. Skotarczak - nauczyciel religii w Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum Dwujęzycznym w Śremie, ekspert MEN, publicysta. Twórca i organizator m.in.: Śremsonguu - Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej; Śremskich Zaduszek Muzycznych, Shalom Śrem - Śremskich Dni Judaizmu, Śremskich Dni Jana Pawła II, Przystanku LO. Współautor książek m.in. "20 lat minęło. Katecheza w polskiej szkole". Żonaty, ojciec trzech córek. (wszystkich teksty tego autora)
O daremnych próbach znalezienia nieba na ziemi