Archwium > Numer 369 (05/2004) > Rozmowy o Kościele > Ukazać ludziom cel i nadzieję

Ukazać ludziom cel i nadzieję
Kościół jest żywotny tam, gdzie jest bardzo blisko ludzi - szczególnie tych biednych. Jest żywotny tam, gdzie jest blisko Boga. Najlepiej jest wtedy, gdy te dwa obszary się łączą.

Czym dla Księdza Profesora jest Kościół katolicki?

Siłą tradycji katolickiej jest to, że jest ona obecna na płaszczyźnie lokalnej i globalnej. Kościół katolicki nie jest tylko Kościołem europejskim, ale i światowym. W czasie, kiedy jednoczy się gospodarka i świat, całemu światu jest bardzo potrzebne światło duchowe. W tym jednoczeniu Kościół katolicki jest siłą duchową, która stoi naprzeciw siły kapitału, broniąc człowieka.

Czym jednak jest Kościół katolicki dla Księdza Profesora osobiście?

To jest miejsce, w którym zostałem zrodzony, w którym wyrosłem, w którym chętnie przebywam i się odnajduję.

Co Ksiądz Profesor sądzi o zdaniu: „To jest Jego Kościół, a nie nasz”?

Kościół został założony przez Jezusa Chrystusa. Jezus powiedział, że w Nim jest już obecne królestwo Boże. To znaczy, że Kościół zobowiązany jest do przekształcania świata. Nie może tego robić własną siłą, tylko siłą Boga, dlatego Kościół jest ludem Bożym. Jeśli przestaje nim być, a zaczyna być ludem ateistycznym, to przestaje być Kościołem.

Czyli zadaniem Kościoła nie jest bycie dla siebie, ale dla świata.

Jego pierwszym zadaniem jest ukazać ludziom w świecie cel i nadzieję. Do tego potrzeba Kościoła żywego. Bóg buduje Kościół przez to, że posyła ludzi, czyli (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Paul M. Zulehner - ur. 1939 roku w Wiedniu, profesor teologii pastoralnej Uniwersytetu Wiedeńskiego, socjolog religii, 1964 - święcenia kapłańskie, lata 80. - teologiczny doradca Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE). Założył Forum Pastoralne ds. Wspierania Kościoła w Europie Wschodniej i Środkowej oraz grupę ds. kościelnych badań socjologicznych. Od 1991 roku kieruje Instytutem Badania Wartości im. L. Boltzmanna. (wszystkie teksty tego autora)

Janusz T. Skotarczak - nauczyciel religii w Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum Dwujęzycznym w Śremie, ekspert MEN, publicysta. Twórca i organizator m.in.: Śremsonguu - Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej; Śremskich Zaduszek Muzycznych, Shalom Śrem - Śremskich Dni Judaizmu, Śremskich Dni Jana Pawła II, Przystanku LO. Współautor książek m.in. "20 lat minęło. Katecheza w polskiej szkole". Żonaty, ojciec trzech córek. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

O daremnych próbach znalezienia nieba na ziemi

Został księdzem, bo mu się księża nie podobali

WYZWALAŁ W CZŁOWIEKU DOBRO

CZTERY NOGI DUCHOWEGO STOŁU

SENS ŚWIATA I ISTNIENIA


komentarzeFacebook