Świadectwo wiary
Działanie Ducha Prawdy jest w sposób organiczny zespolone z dawaniem świadectwa o tajemnicy paschalnej: o tajemnicy Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego (DeV 17).

Oto są bowiem święta paschalne, w czasie których zabija się prawdziwego Baranka, a Jego Krwią uświęcane są bramy wierzących. Ta sama noc, w której niegdyś ojców naszych, synów Izraela, wyprowadzonych z Egiptu, przeprowadziłeś suchą nogą przez Morze Czerwone. Ta zatem noc, która światłem ognistego słupa rozproszyła ciemności grzechów. Ta sama noc, która dzisiaj na całej ziemi wierzących w Chrystusa, wyprowadzonych z błędów tego świata i z mroku grzechów, do łaski przywraca i gromadzi w społeczności świętych. Ta sama noc, w której Chrystus, skruszywszy więzy śmierci, jako zwycięzca wyszedł z otchłani. Nic by nam bowiem nie przyniosły narodziny, gdyby nie to, co przyniosło odkupienie.

(Orędzie Paschalne)

 

To wszystko są znaki, które są nam teraz dane, byśmy zrozumieli, co i jak naprawdę jest z nami, i byśmy w pełni świadomie uwierzyli w ratunek i pomoc, którą mamy od Boga w Jezusie.

Świadoma wiara zaczyna się wtedy, kiedy w znakach i wydarzeniach, które z pozoru wcale nie różnią się od tego, co poza tym zdarza się w naszym świecie, otwiera się przed nami przyszłość, której sami sobie nie możemy dać. Otwierają ją przed nami znaki Paschy Jezusa. Jest to przyszłość wolna przede wszystkim od tego rodzaju związania się ze sobą, które każe wszystko mierzyć i oceniać miarą własnyc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomasz Węcławski - ur. 1952, ksiądz, studiował w Poznaniu i Rzymie, profesor teologii fundamentalnej, prodziekan Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, od 1997 roku członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej, autor kilkunastu książek i wielu artykułów. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Podzielam troskę

Kościół w czasach barwnej szarości

Kościół powołuje prezbiterów

Wszystko, czego chce Jezus

Posługa Piotra i jedność Kościoła


komentarzeFacebook