Archwium > Numer 354 (02/2003) > Kto mnie widzi, widzi i Ojca > Siedemdziesiąty siódmy powrót

Siedemdziesiąty siódmy powrót
Przypowieść o synu marnotrawnym wyraża w sposób prosty i dogłębny rzeczywistość nawrócenia. Nawrócenie jest najbardziej konkretnym wyrazem działania miłości i obecności miłosierdzia w ludzkim świecie (DM 6).

Czym jest miłosierdzie Boga?

Najlepszym obrazem tłumaczącym, czym jest miłosierdzie, jest Ewangelia o ojcu miłosiernym, inaczej nazywana Ewangelią o synu marnotrawnym. Opowiada ona w dużym skrócie o tajemnicy stworzenia człowieka i jego godności. Syn otrzymuje od ojca przypadającą mu część majątku. Relacja do ojca jest relacją dziecięctwa. To jest tak, jak z nami: jesteśmy synami i córkami Boga, mamy prawo do Niego i do części, a wręcz do całości dziedzictwa. Przypowieść Jezusowa używa ludzkich kategorii, mówi się w niej o części zgodnie z obyczajami panującymi wśród Żydów. Myśląc teologicznie, trzeba powiedzieć, że każdy ma prawo do całego Pana Boga. Człowiek ma prawo do dziedzictwa, czyli do misterium Ojca. Dziedzictwo nie jest przez niego wypracowane, ale może je wziąć, bo na niego przypada. To jest tajemnica wolności — Ojciec na prośbę syna daje mu dziedzictwo i syn może zrobić z nim, co chce. Porównując tę sytuację do relacji rodzice — dziecko w naszym świecie, dobrzy rodzice dają dzieciom dary i obdarzają je wolnością, to znaczy biorą na siebie ryzyko, że dziecko może podejmować złe decyzje. Dziecka nie da się zaprogramować, żeby zawsze czyniło dobrze. Gdy się nim manipuluje, nie ma szans stać się w pełni dojrzałym mężczyzną czy kobietą. Tylko miłość może sprawić, że będzie podejmowało dobre wybory w wolności.

W przypowieści dziecko bierze to, co na nie przypada, i w wyniku błędnych decyzji roztrwania majątek, pr (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Wojciech Prus OP - ur. 1964, dominikanin, doktor patrologii, studiował w Krakowie i Rzymie, przez osiem lat był dyrektorem Wydawnictwa "W drodze", obecnie jest duszpasterzem wspólnoty Lednica 2000. Mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Tęsknota i przyjaźń (1)

Święci o upadłych

Przyodziej nagość moją

Powoli wiązać buty

Jak trwoga, to do Boga


komentarzeFacebook