Odwaga
Człowiek coraz bardziej bytuje w lęku. Żyje w lęku, że jego wytwory mogą zostać obrócone w sposób radykalny przeciwko niemu (RH 15).

Ewangelizacja oznacza, że ludzie mogą zobaczyć, dotknąć czy posmakować Dobrą Nowinę. Mają szansę dostrzec to szczęście, do którego Bóg powołuje ludzkość, a w Kościele zobaczyć wolnych mężczyzn i wolne kobiety zdolnych do pokonania tej drogi. Powinni także zwrócić uwagę na dwie bliźniacze cechy pielgrzyma — nadzieję i odwagę. Są one bardzo do siebie podobne, jednak jest między nimi także różnica: nadzieja obejmuje to, czego nie widzimy, odwaga zaś polega na uczeniu się jasnego, niezmąconego widzenia. Nadzieja stawia nas twarzą w twarz z naszą ślepotą, podczas gdy odwaga otwiera nam oczy.

Istnieje polskie powiedzenie: „Kiedy zaczynają mówić o odwadze, pora uciekać”. Nowa ewangelizacja wymaga odwagi, której teraz Kościołowi brak. Co mamy wobec tego czynić? Musimy, po pierwsze, przyznać, że kryzys odwagi nie dotyka wyłącznie nas, że jest on udziałem całego współczesnego społeczeństwa. Tegoroczne wykłady im. Johna Reitha 1 poświęcone były kryzysowi zaufania. Mamy do czynienia z kulturą podejrzliwości. Nie ma wprawdzie dowodów na to, że ludzie są dzisiaj mniej godni zaufania aniżeli kiedykolwiek wcześniej, ale staliśmy się bardziej bojaźliwi, zalęknieni i podejrzliwi. Tak naprawdę żyjemy w świecie bezpieczniejszym od tego, w którym żyli nasi przodkowie; jesteśmy lepiej zabezpieczeni od przemocy, powodzi, insektów czy złodziei, a mimo to się boimy. Żyjemy w świecie nazywanym przez Anthony’ego Giddensa „uciekającym światem&rdquo (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Timothy Radcliffe OP - ur. 1945, dominikanin, wieloletni wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1992-2001 generał Zakonu Kaznodziejskiego. W Polsce ukazały się jego książki: "Nazwałem was przyjaciółmi" (2002), "Globalna nadzieja" (2005), "Siedem ostatnich słów" (2006) oraz "Po co chodzić do kościoła?" (2009). Mieszka w Oksfordzie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Mieć w życiu pasje

Wysławiać, błogosławić, głosić

Przyszłość

WIELKODUSZNOŚĆ

Obietnica życia


komentarzeFacebook