Od magii do wiary
Człowiek, którego nigdy nie ogarniały żadne religijne wątpliwości podczas studiów, prawdopodobnie chodził w opasce na oczach. Ten, kto nigdy nie poddał próbie rady taty lub mamy, prawdopodobnie nigdy nie rozwinął zmysłu krytycznego.

Jesteśmy wystawieni na wiele wydarzeń, trywialnych i znaczących, które zazwyczaj nie budzą w nas pytań, chyba że zwrócimy na nie szczególniejszą uwagę. Oto przykłady.

Kapitan Ridgeway, spadochroniarz, wiosłował z Cape Cod do Irlandii ze swoim przyjacielem. Przytłoczony wielkością oceanu oraz nieprawdopodobnymi siłami natury odkrył, że tym, co kazało mu się trzymać i podpowiadało słowa modlitwy, był medalik, który dostał w college’u Cape Cod.

Pewien ksiądz, uśmiechając się, powiedział do drugiego księdza, gdy wychodzili z zatłoczonej szkolnej kaplicy pod koniec semestru: „Czas egzaminów jest najlepszym dowodem na to, że człowiek jest istotą religijną”.

Mały Johnny mówi: „Tato, nie potrafisz sprawić, żeby prezydent Kennedy ożył. Bóg to potrafi, On wszystko może, prawda?”. Myślimy sobie: „Jaki ten Johnny mądry”.

Czytasz o astronaucie, symbolu współczesnej nauki, przemycającym krzyż na orbitę i nie wiesz, co o tym sądzić.

Albo spotykasz studenta pochodzącego z bardzo religijnej rodziny, w której Bóg był źródłem siły i szczęścia. I nagle student ten stawia sobie tak głębokie i fundamentalne pytania, że wszystko, co wydarzyło się dotąd, wydaje mu się pozbawione sensu.

Potem czytasz o grupie młodych porzucających pracę, wygodne domy, a czasami nawet rodziny, aby iść do miejsc największej biedy i żyć tam (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Henri J. M. Nouwen - ur. 1932, zm. 1996, ksiądz holenderski, od lat 60. mieszkał w Ameryce. Ostatnie lata swego życia spędził wśród upośledzonych w Daybreak, kanadyjskim domu Arki koło Toronto. Autor książek "Zraniony Uzdrowiciel", "Potrzeba intymności", "Przekroczyć siebie". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Opowieść Adama: pokój, który nie jest z tego świata

Chwała Chrystusa

Drogi Ojcze

Kapłan i jego zdrowie psychiczne

Ukryta obietnica


komentarzeFacebook