Archwium > Numer 352 (12/2002) > Zamyślenia > Medytacja o zwiastowaniu i bojaźni Bożej

Medytacja o zwiastowaniu i bojaźni Bożej
W bojaźni Józefa współgra "misterium tremendum" i "misterium fascinosum", w bojaźni Maryi jest tylko "misterium fascinosum".

Prehistoria zapisana na dnie ludzkiej duszy

On odpowiedział: Usłyszałem Twój głos w ogrodzie, przestraszyłem się (Rdz 3,10).

Po upadku człowiek tak się zachowuje, gdy uświadamia sobie bliskość Boga. Dziesiąty werset trzeciego rozdziału Genesis ma tak samo, jak cały jej początek, znaczenie paradygmatyczne. Tak będzie zawsze. To „przestraszyłem się” będzie za każdym razem emocjonalną reakcją na nastawanie Bożej obecności. Ów „przestrach” jest złożony. Stanowi mieszaninę lęku przed Bogiem i bojaźni Bożej.

Tam, gdzie jest lękiem, będzie skutkował ucieczką i ukryciem. Konkretnym wyrazem tego przestrachu jest strach przed ofiarą, przed samooddaniem. Lękamy się jakże często działającej incognito opatrzności Bożej, gdy porusza i wstrząsa nieoczekiwany obrót spraw w życiu. Lękamy się działającego Boga, gdy uciekamy przed własną płodnością, gdy nie potrafimy zaakceptować cierpienia. Symbol „przestrachu” oznacza nie tylko te lęki, ale także odnosi się do niemalże instynktownego unikania sytuacji, w których dotarłoby do nas Boże życzenie, w których światło Bożej prawdy padłoby na to, czego poznać w sobie nie chcemy. Ile razy muśnięci zaledwie niepokojem, poruszeniem serca, które trwa krócej niż mgnienie oka, wymijamy to, co budziłoby z odrętwienia nasze sumienie, wytrącałoby ze stanu bezduszności, duchowego marazmu, całej martwoty wybranego i realizowanego sposobu życia, jego ustalonego i uporczywie bron (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marian Grabowski - ur. 1951, autor książek "Krajobraz winy", "Historia upadku", "Pomazaniec", "Miłość seksualna". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Prometeusz, wieża Babel i klonowanie

Pasjonaci i cynicy

GDY OWCE CZUJĄ WILKA

Dzieje człowieka - misterium prawdy

Woal wstydliwości


komentarzeFacebook