Archwium > Numer 351 (11/2002) > Lektury i filmy > Sens tego, co czynisz

Sens tego, co czynisz
Człowiek stworzony na podobieństwo swego Stwórcy wezwany jest do przemieniania rzeczywistości. Oznacza to dostrzeganie Boga w świecie, w historii, we własnym życiu i świadome, dynamiczne przybliżanie się doń.

Twoją miarą nie jest twoja praca. Twoją miarą nie są pieniądze, które masz w banku. Twoją miarą nie jest samochód, którym jeździsz. Twoją miarą nie jest zawartość twojego portfela. Twoją miarą nie są pieprzone kolory. Jesteś rozśpiewanym, roztańczonym odpadkiem tego świata.

Z filmu Fight Club (Podziemny krąg)

 

„Ewangelia jest wciąż przed nami” — zwykł mawiać ks. Józef Tischner. Przed nami są same najważniejsze rzeczy. Każde fundamentalne dzieło, kolejny niebagatelny myśliciel czy wreszcie każdy człowiek w swej niepowtarzalności pozwalają uczynić krok naprzód. Jesteśmy w drodze i żeby w niej nie ustać, potrzebujemy kompanów: lektur, przyjaciół, tajemnicy naszego życia. Zaciekawienie, zachwyt, aby wyruszyć. Dopiero później, wraz ze zmęczeniem i wątpliwościami, pojawia się pytanie o sens.

Mikołaj Bierdiajew jest dobrym kompanem w tej drodze. Może dlatego, że poprzez jego książki dostrzegamy mimowolnie rysowany portret człowieka drogi. Wędrowca, który przemierzał zarówno gościńce, jak i bezdroża w poszukiwaniu własnej ścieżki. Jego zmagania są zaproszeniem dla podobnych mu duchem. Bierdiajew wie, że nie ma monopolu na prawdę, że jedynie zmierza w jej stronę. Zatrzymać się na tej drodze to grzech.

Spontaniczna odpowiedź

Twórczość jest wyzwaniem stojącym przed człowiekiem, ale jest także wyzwaniem samym w sobie. Czym ona jest? Przekracza (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marcin Cielecki - ur. 1979, poeta i eseista. Autor zbioru esejów "Miasto wewnętrzne" oraz książek poetyckich "Ostatnie Królestwo" i "Czas przycinania winnic". Mieszka w Olsztynie z żoną i dwoma synami. Strzela z łuku. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

NIE MA JUŻ BIEGUNÓW DO ZDOBYCIA

SZELMOWSKI UŚMIECH

LEGENDY DRUGIEGO MIASTA

ŻYWOT ŚWIĘTYCH OD ESBEKÓW

CZY CHRYSTUS ZAMIESZKAŁ JUŻ W PANA DUSZY?


komentarzeFacebook