Nadzieja
Heroizm jest ślepym zaułkiem na drodze do świętości. Bogu, dla wyrażenia Jego siły, potrzebna jest przestrzeń mojej słabości.

Bądźcie zawsze gotowi świadczyć o nadziei, która jest w was.

 

Nadzieja... Otrzymałem ją jako dar nieoczekiwany. Przed dwoma laty, w 2000 roku, akurat w święto Przemienienia. Na tej „górze nadziei”, jak mówi święty Bernard, zrozumiałem, że obecne we mnie pragnienie pochodzi od Kogoś innego: to Chrystus pociągał mnie ku sobie już od dawna. Nagle prawda wiary, dotąd pozostająca w cieniu, stała się w pełni moja: Jezus, jedyny Syn Ojca, dla mnie przyjął ciało i zaproponował mi życie pełnią, Życie, którego gwarancją i obietnicą jest Przemienienie.

Nadzieja... zajaśniała na innej górze, w Algierii. Nadzieja zdolna stawić czoło śmierci, gdyż sama jest na co dzień źródłem życia. Sześć lat po porwaniu i zamordowaniu Braci od Matki Bożej z Atlasu światło już nie jaśnieje na wzgórzu Tibhirine, lecz nadzieja wciąż jest obecna w moim sercu, a płomień rozpalony ich męczeństwem wciąż się rozprzestrzenia.

Nadzieja... Potrzebny był dość nieoczekiwany bieg wydarzeń, żebym skojarzył ją z życiem zakonnym.

Jasne, że ćwiczę

Cóż może przyprowadzić komandosa do klasztoru? Oto pytanie, które często mogę usłyszeć lub którego domyślam się już od półtora roku w szeptach zaskoczonych przygodnie spotkanych osób: „to dawny płetwonurek, komandos, oficer marynarki...”. Czyżby istniał jakiś typowy, schematyczny tok studiów, z którego się wy (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Godfryd de Saint Albin - ur. 1970 w Wersalu, po ukończeniu Szkoły Marynarki Wojennej służył we Francuskich Siłach Zbrojnych w stopniu kapitana komandosów, do zakonu wstąpił w lutym 2001 roku, pół roku później rozpoczął nowicjat w opactwie Notre Dame d?Aiguebelle. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

KONSERWATOR CZY BUDOWNICZY?

Twoja pomoc

WOLNOŚĆ NIEPOSIADANIA RACJI

Ogień z nieba

Wymyśleć siebie na nowo


komentarzeFacebook