Obietnica życia
W sercu życia Boga-Miłości jest niewysłowiona przyjaźń pomiędzy Ojcem a Synem, którą jest Duch. Dla nas żyć, znaczy zamieszkać w tej przyjaźni i dać się jej przemienić. Rozleje się ona na wszystko, co robimy i czym jesteśmy.

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich (J 15,13).

 

Miłość całej ludzkości, aczkolwiek godna podziwu, może się nam wydawać bladą i abstrakcyjną namiastką tej głębokiej i osobistej miłości, której pragnienie czasem odczuwamy. Czy rzeczywiście jest ona wystarczająca? Takie pytanie możemy stawiać sobie coraz częściej we współczesnym społeczeństwie, w którym dominującym modelem miłości jest namiętna relacja fizyczna między mężczyzną a kobietą. Czy możemy się zadowolić kochaniem wszystkich ludzi, kiedy odczuwamy potrzebę takiej właśnie miłości?

Owa namiętna miłość małżeńska rzeczywiście stanowi głęboką, ludzką potrzebę. Może również obrazować nasz związek z Bogiem, jak to miało na przykład miejsce w średniowiecznych komentarzach do Pieśni nad pieśniami. Istnieje jednak inna tradycja, która jest o wiele bardziej dominikańska. Znajduje się ona w sercu Ewangelii według św. Jana. „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. To jest właśnie tajemnica miłości — ktoś daje swoje życie za przyjaciół. W stosunku Jezusa do uczniów, prostytutek i celników, chorych i trędowatych, a nawet faryzeuszy widzimy gorącą miłość i prawdziwą pasję. Ich uwieńczeniem jest Pasja — męka Chrystusa — prowadząca na Golgotę. Czy nie jest ona równie żarliwa jak każda przygoda miłosna?

Społeczeństwo może uważać nasz (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Timothy Radcliffe OP - ur. 1945, dominikanin, wieloletni wykładowca Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 1992-2001 generał Zakonu Kaznodziejskiego. W Polsce ukazały się jego książki: "Nazwałem was przyjaciółmi" (2002), "Globalna nadzieja" (2005), "Siedem ostatnich słów" (2006) oraz "Po co chodzić do kościoła?" (2009). Mieszka w Oksfordzie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Siedem słów Jezusa

Kazanie na otwarcie

Mieć w życiu pasje

Ściany wstydu

Dla radości, którą Mu obiecywano


komentarzeFacebook