Smuga światła
Co jest najbardziej niezwykłe w Biblii? Nieprzewidywalność i niespodzianki. Zdarza się, że Pismo Święte znienacka ożywa podczas lektury, jakby od dawna na to czekało.

Prezydent Niemiec Johannes Rau, ewangelik, syn wędrownego kaznodziei z chrześcijańskiej organizacji „Błękitny Krzyż” niosącej pomoc ludziom uzależnionym od alkoholu, w książce Immer wieder: die Bibel (Biblia wciąż od nowa) przytoczył swą ulubioną opowieść:

Pastor i rabin, uczestnicy pewnej konferencji, zostali zakwaterowani w jednym pokoju.
   — Mam nadzieję, że światło, które długo paliłem wczoraj wieczorem, nie przeszkadzało panu zasnąć — sumitował się pastor przy śniadaniu.
   — Ależ skąd. Nie było w tym nic, co by mi mogło przeszkadzać — odparł uprzejmie rabin.
   — Wie pan — kontynuował protestancki duchowny — nie mógłbym spokojnie zasnąć, gdybym wieczorem chociaż przez pół godziny nie poczytał sobie Biblii.
   — To ciekawe, ze mną jest akurat na odwrót — odrzekł rabin. — Gdybym wieczorem choć przez pół godziny czytał słowo Boże, już nie zdołałbym zasnąć...

Zasmakować w Biblii

W czasach Nowego Testamentu, gdy kilkuletni żydowski chłopiec szedł po raz pierwszy do szkoły, dostawał od nauczyciela ciastka w kształcie liter i posmarowaną miodem tabliczkę, na której wyryte były fragmenty Tory. Ucząc się czytać, wodził rylcem po zatopionych w miodzie literach i oczywiście go oblizywał. W świadomości pochłoniętego nauką dziecka słodycz miodu przekładała się na święty tekst — (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Monika Kwiecień - pochodzi z rodziny protestanckiej, polonistka, tłumaczka, w latach 1998-2001 redaktor naczelny ewangelicko-reformowanego miesięcznika "Jednota", a obecnie miesięcznika "Chrześcijanin", pisma Kościoła zielonoświątkowego, należy do jednego ze zborów zielonoświątkowych w Warszawie, interesuje się m.in. problematyką dialogu polsko- i chrześcijańsko-żydowskiego. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Czystaś Dziewica, Maryjo

Człowiek mistyczny

ŚWINIE I GAZELE

O ciemnej dolinie

Nowe Prawo


komentarzeFacebook