Wąż w raju serca
Do twierdzy wewnętrznej, w której panem jest nasza wolność, grzech wejść nie może, o ile sami nie otworzymy mu bramy.

Gdzie szukać początków grzechu? Jak rozumieć biblijną opowieść o wężu w raju?

Historia pierwszego grzechu opowiedziana jest w trzecim rozdziale Księgi Rodzaju: pokusa zjedzenia zakazanego owocu, rozmowa Ewy z wężem–uwodzicielem, zgoda Adama i wygnanie z raju. Ojcowie uważają, że doświadczenie każdego człowieka potwierdza i przedłuża w historii to, co opowiada początek Biblii. Każdy z nas posiada pewien raj, a mianowicie serce, stworzone przez Boga jako pełne pokoju. I każdy z nas przeżywa doświadczenie węża, który przenika do serca, aby nas uwieść. Wąż ma kształt złej myśli. Pisze Orygenes — i zgadzają się z nim inni Ojcowie — że „źródłem i początkiem każdego grzechu jest myśl” (po grecku: logismos).

Jak to możliwe, że zwykła myśl jest przyczyną zła?

Nie dotyczy to zwykłej myśli, ale tej nieczystej, złej. Szczerze mówiąc, to, co często nazywamy kuszeniem, nie jest nawet prawdziwą myślą, lecz raczej wytworem wyobraźni, do którego dołącza się sugestia, by uczynić coś złego. Święty Maksym Wyznawca ilustruje tę sytuację przykładami zaczerpniętymi z życia codziennego, twierdząc na przykład, że zdolność myślenia ani jego przedmiot, ani samo myślenie nie są złem. Nie jest złem kobieta. Nie jest złem myślenie o kobiecie. Jednak w umyśle mężczyzny skłonnego do zmysłowości obraz kobiety nie zawsze pozostaje czysty, ale łączy się z bodźcem cielesnym, który nakłania go do (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Tomáš Špidlik SJ - ur. 1919 na Morawach, jezuita, studiował filozofię i teologię, od 1954 wykłada teologię duchowości i patrystykę m.in. na Wschodnim Instytucie Papieskim i Gregorianum, w Polsce ukazały się m.in. "U źródeł światłości" i "Wielcy mistycy rosyjscy", mieszka w Rzymie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Modlitwa poranna

List do Judasza

KRÓLESTWO NIEBIESKIE

Oddajemy wam głos

WE WNĘTRZU BIBLIJNEGO POTWORA


komentarzeFacebook