Archwium > Numer 342 (02/2002) > Duch Asyżu > Ekumenizm czy obrona jedności?

Ekumenizm czy obrona jedności?
Nowe Kościoły zrzeszają najczęściej byłych katolików. Ekumenizm z tymi środowiskami wymaga innego podejścia niż dialog z Kościołami historycznymi.

„Tęsknota za jednym widzialnym Kościołem Bożym, ekumenizm mniej lub bardziej skuteczny” — pod takim tytułem odbyła się w sierpniu br. w Ziębicach sesja apologetyczna 1 Słowo „apologia”, czyli obrona wiary katolickiej, nie jest dziś popularne, nie kojarzy się z duchem soborowym i takim nowoczesnym pojęciem, jak ekumenizm. W jakim sensie musimy dziś uprawiać apologię w związku z ekumenizmem?

Ekumenizm pozorny

Ekumenizm jest często błędnie rozumiany. Sądzi się, że wszelkie kontakty chrześcijan różnych wyznań zasługują na miano ekumenicznych. Tymczasem według Jana Pawła II jest to „ruch ku jedności w społecznościach, w których Ewangelię usłyszeli i o których każdy mówi, że to jego własny i Boży Kościół”, ponieważ „wszyscy tęsknią za jednym i widzialnym Kościołem Bożym, który by był naprawdę powszechny i miał posłannictwo do całego świata, aby ten świat zwrócił się do Ewangelii i w ten sposób zyskał zbawienie na chwałę Bożą” (Ut unum sint, 7).

Odkrywczość poruszanego podczas sesji zagadnienia tkwi w sformułowaniu „ekumenizm mniej skuteczny”, czyli pozorny. W dzisiejszych czasach mówienie o tym, że współpraca z niektórymi grupami jest antyekumeniczna, bo może prowadzić do dalszego rozbicia chrześcijaństwa, jest aktem intelektualnej odwagi, ponieważ uważane jest za wsteczne i oznaczające ciasnotę poglądów. (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Aleksandra Kowal - ur. 1962, absolwentka fizyki, działa w środowisku Odnowy Charyzmatycznej, od roku na Drodze neokatechumenalnej, mężatka, ma troje dzieci, mieszka we Wrocławiu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

CZY PANI MI WIERZY?

BYĆ SOBĄ

Pasterz (epilog)

Minuta trwa całe wieki

IDŹCIE ŁOWIĆ


komentarzeFacebook