Archwium > Numer 340 (12/2001) > Biało-czarne zapiski > Demokracja i białe skarpetki

Demokracja i białe skarpetki
Warto spokojnie i z pewnego dystansu rozważyć naszą sytuację, gdyż zbyt często białe skarpetki rysują linię podziału, a nasza demokracja staje się areną zmagań "liberałów" i "konserwatystów", w nieszporach zaś mieszają się ze sobą imitacje murzyńskich songów z barokowymi podwójnymi ukłonami z potrydenckiej reformy liturgii dominikańskiej.

Epizod, który przez 11 lat dawał mi wiele do myślenia i od którego chcę rozpocząć, wydarzył się pod koniec mojego pierwszego pobytu w Dominican House of Studies w Waszyngtonie. Pewnego popołudnia do mej celi gwałtownie zastukał i prawie wtargnął jeden z jego mieszkańców. Pamiętając o klauzurze celi oraz o tym, że w kulturze anglosaskiej prawo do prywatności jest nader ściśle przestrzegane, zdziwiłem się, widząc w mym pokoju dość wzburzonego współbrata. „Maciej, ty się musisz określić — powiedział zdenerwowany. — Przychodzisz często w habicie na adorację Najświętszego Sakramentu — jak konserwatyści, a na horkę przychodzisz bez habitu — jak liberałowie. Czasami wypowiadasz w modlitwie intencję za Ojca Świętego — tak jak konserwatyści, a czasami modlisz się za Biskupa Rzymu — jak liberałowie; odmawiasz różaniec jak konserwatyści, ale nigdy nie nosisz białych skarpetek, które oni noszą. Kim ty jesteś?”.

Ważne pytanie. Niech owo: „kim ty jesteś?” towarzyszy nam podczas tych rozważań.

Kolejny incydent, tym razem sprzed 3 lat z kapituły generalnej w Bolonii, pomoże nam rozszerzyć to pytanie na zbiorowość: kim jesteśmy? Podczas kuluarowej rozmowy jeden z braci z Europy Zachodniej powiedział, iż nasz zakon, w którego strukturę tak głęboko wpisany jest dialog i który posiada tak bogatą demokratyczną tradycję, jest szczególnie dobrze przygotowany do inkulturacji i powinien bez lęk (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Maciej Zięba OP - ur. 1954, dominikanin, znawca i popularyzator myśli Jana Pawła II, autor kilkuset publikacji w prasie krajowej i zagranicznej oraz kilku książek, m.in. "Kłopot za kłopotem. Katolik w dryfującej Europie" (Poznań 2015), "Papieska ekonomia. Kościół-rynek-demokracja" (Kraków 2016), w latach 1998-2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. Mieszka we Wrocławiu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Rozrzucać ziarno

PROBLEM KULTURY A NIE EKONOMII

Kościół w ćwierćwiecze pontyfikatu Jana Pawła II

Do wszystkich!

GIGANT WŚRÓD KARŁÓW


komentarzeFacebook