Archwium > Numer 333 (05/2001) > Kontrowersje > Sekty z innego punktu widzenia

Sekty z innego punktu widzenia
Nie gwoli taniego efektu, ale gwoli obiektywizmu podejmuję się rzeczy karkołomnej - zamierzam wystąpić w niewdzięcznej roli "advocatus diaboli". Zamierzam bronić sekt.

Czy na temat sekt można napisać jeszcze cokolwiek nowego? Wylano już wszak hektolitry atramentu głównie, choć nie tylko, w prasie katolickiej. Dziesiątki alarmujących ostrzeżeń, świadectw „ku zbudowaniu”, informacji przekształcającej się często w tanią apologetykę. Zachęcony lutowym numerem miesięcznika „W drodze”, podejmę próbę nieco innego spojrzenia. Naturalnie nie będzie to ujęcie całkowicie nowe, ale mam nadzieję, że w porównaniu ze wspomnianymi wyżej podejściami do tematu poniższe spojrzenie wyda się przynajmniej relatywnie nowe. Zaznaczam, że nie jestem członkiem żadnego ruchu religijnego, nie jestem przez żaden sponsorowany. Nie gwoli taniego efektu, ale gwoli obiektywizmu podejmuję się rzeczy karkołomnej — zamierzam wystąpić w niewdzięcznej roli advocatus diaboli. Zamierzam bronić sekt.

W tym celu sięgnę po narzędzia własnej dyscypliny — proponuję czytelnikowi spojrzeć na zjawisko sekt z punktu widzenia socjologii religii. Nie pojmuję socjologii religii jako wąsko empirycznej dziedziny ustalającej statystyki czyichś poglądów (a ściślej czyichś deklarowanych poglądów) na temat religii, choć i ta perspektywa zmusza do przyjęcia pewnego dystansu do zjawiska sekt. Przypomnijmy, że jeszcze w 1997 roku 96% Polaków deklarowało swą przynależność do Kościoła katolickiego, co choć nie mówi nam wiele na temat tej przynależności, to pozwala wnioskować, że 96% Polaków nie należało do sekt. Pozostałe wyznania nie osiągnęły poziomu 1% (najliczniejsi byli Świadkowie Jehowy 0,6%). (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Kamil Kaczmarek - ur. 1973, asystent w Zakładzie Socjologii Teoretycznej i Klasycznej IS UAM, pisze doktorat z socjologii religii, student teologii na WT UAM, opublikował książkę "Prasocjologia św. Tomasza z Akwinu", mieszka w Poznaniu. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

WŁADCA ŻYWIOŁÓW

Trzy oblicza chrześcijaństwa

Medycyna naturalna czy okultystyczna?

Słowo, które krzepi

Czy masz pewność, że sam nie poprosisz kiedyś o eutanazję?


komentarzeFacebook