Archwium > Numer 331 (03/2001) > Nawracajcie się > Dzieje człowieka - misterium prawdy

Dzieje człowieka - misterium prawdy
Zawsze pójdziemy albo drogą Piotra, albo Judasza. Istnieje ostatecznie tylko definitywna odmowa (nawet jeśli dokonuje się poprzez całkowitą obojętność) albo droga do Boga przez własną słabość. Trzeciej drogi nie ma.

Chrześcijaństwo niesie integralne przesłanie, że sensem dziejów, człowieka i ludzkości jest odsłona prawdy. „Na przełomie wieków”, „u progu nowego tysiąclecia”, warto do tego rozumienia prawdy wrócić.

Wyjście na jaw

Zacznę od bardzo charakterystycznej właściwości pewnych wyrażeń. Ktoś głosi prawdę, ale prawda równocześnie się wyłania. Ktoś poszukuje prawdy i dąży do niej, ale prawda także się objawia. Ktoś mówi prawdę, ale bywa, że — powiemy mocniej — jego słowa tchną prawdą. Mówi się prawdę w oczy, ale ona sama jak oliwa na wierzch wypływa. Raz ja szukam prawdy, drugim razem ona sama dochodzi do głosu.

Cytowane wyrażenia podkreślają bierność człowieka. Ktoś, kto w sposób nieoczekiwany zostaje skonfrontowany z doniosłą dla siebie treścią, z narzucającą się i bezsporną jej prawdziwością, rozpoznaje nagle siebie. Sposób, w który uprzytamniam sobie sens i jego prawdziwość, oddam trafniej, gdy powiem, że nawiedził on myśl, niż że został wymyślony, odkryty. Niewątpliwie, to ja go zrozumiałem, ale ten sens odsłania mi się samodzielnie.

Takie prawdy bywają bolesne. Zdarza się, że cierpimy z ich powodu. Spoglądamy prawdzie w oczy, chociaż jest gorzka, jak ma to miejsce w doświadczeniu głosu sumienia, poczucia winy. Przyjrzyjmy się sytuacjom, w których takie ujawnianie się prawdy ma miejsce.

Ktoś pije, bierze narkotyki, ale równocześnie jest najdalszy od uznania, że (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Marian Grabowski - ur. 1951, autor książek "Krajobraz winy", "Historia upadku", "Pomazaniec", "Miłość seksualna". (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Prometeusz, wieża Babel i klonowanie

GDY OWCE CZUJĄ WILKA

Woal wstydliwości

spojrzenia

Medytacja o zwiastowaniu i bojaźni Bożej


komentarzeFacebook