Przeciwko sektom
Celem pracowników szczecińskiego Ośrodka nie jest nawracanie ludzi na katolicyzm, lecz udzielanie im pomocy w przeciwstawianiu się manipulacji ze strony różnego rodzaju nowych ruchów religijnych.

Sytuacja pana Andrzeja jest trudna. Jego żona wystąpiła do sądu o rozwód i ograniczenie praw rodzicielskich. Od czterech lat związana jest z pewnym orientalnym ruchem kultowym. W tym czasie podczas nieobecności męża, który jest marynarzem, narobiła długów. Pan Andrzej musi je teraz spłacać. Na poprzednim spotkaniu w Ośrodku doradzono panu Andrzejowi, aby założył sobie osobne konto i tam ulokował wszystkie oszczędności — to zabezpieczy go przed dalszą utratą pieniędzy. Teraz ma się spotkać z prawnikiem, aby przekonsultować optymalną strategię postępowania w sądzie. Ważne jest także udzielenie mu takiego wsparcia psychicznego, aby nie popadł znowu w depresję.

To tylko jeden z wielu przypadków, którymi zajmują się pracownicy Ośrodka Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Ośrodek funkcjonuje w Szczecinie od listopada 1998 roku. Początkowo był tylko jedną z form pracy duszpasterskiej ojców dominikanów. Obecnie jest to organizacja pozarządowa finansowana ze środków klasztornych, darowizn oraz okazjonalnych dotacji z Urzędu Miasta. Działa głównie na terenie miasta, choć bywa, że dociera i do innych miejscowości Zachodniopomorskiego. Jedynie w uzasadnionych przypadkach obejmuje swym zasięgiem pozostałe regiony kraju — przyjmuje się, że najskuteczniejsze są ośrodki lokalne i z nimi kontaktuje zainteresowanych z innych stron Polski.

Siedziba Ośrodka mieści się w klasztorze OO. Dominikanów, gdzie systematyc (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Hubert Kupiec - ur. 1972, pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Pedagogiki Społecznej US, działa w szczecińskim Dominikańskim Ośrodku Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych, jest żonaty, ma jedną córkę, mieszka w Szczecinie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

SZALONA NADZIEJA

NOWOTWÓR

PLAŻA DOZNAŃ TREŚCIWYCH

Opowieść o bogatym młodzieńcu, który nie odszedł zasmucony (1)

SKORO "NIEMCY" TO "NAZIŚCI"...


komentarzeFacebook