Archwium > Numer 459 (11/2011) > Rozmowa w drodze > GŁOSY Z PRZESZŁOŚCI

GŁOSY Z PRZESZŁOŚCI
Najgorsza jest gra pozorów: kiedy tandetę i uzurpatorstwo przedstawia się jako awangardę i rewolucyjne osiągnięcia, kiedy promuje się miernoty, nazywając ich twórcami.

FOT. MACIEJ ZIENKIEWICZ / AGENCJA GAZETA


Książka to dla pana…?

Książka to literatura, a literatura to język, mowa – jedyny „podmiotowy” ludzki wynalazek, który umożliwia nie tylko komunikację, ale i samo rozumienie świata. Książki to zapisy ludzkich myśli i wyobrażeń, czyli najogólniej: reakcji człowieka na to, co jest. Bo głównie w mowie dokonuje się akt samowiedzy i autointerpretacja. Biblioteka jest dla mnie zbiorem świadectw pojmowania świata i samego siebie przez człowieka.

Czytanie jest dla pana ucieczką od tego świata, czy próbą znalezienia w literaturze odpowiedzi, które można zastosować w tym świecie? A może czyta pan dlatego, że łatwiej jest kontrolować ten miniświat literacki niż ten, który nas otacza?

Czytanie nie jest dla mnie formą umysłowej rozrywki. Nie jestem pożeraczem książek. Czytam uważnie, nieraz z ołówkiem w ręku. Nazwałbym to słuchaniem głosów z dalszej i bliższej przeszłości. Stąd też dość poważna selekcja, której dokonuję. Najważniejsza jest dla mnie klasyka. Owszem, szukam w niej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, ale nie w sensie praktycznym: że ewentualne odpowiedzi mogłyby mi tak czy inaczej pomóc, czy choćby się przydać. Jednocześnie literatura jest pewnego rodzaju azylem w chaotycznym świecie. Literatura to zawsze pewien system reguł i skończony zbiór elementów, nad którym można do pewnego stopnia panować. W życiu nie jest to możliwe.

W jednym z wywiadów dotyczących powieści Madame powiedział pan, że wierzy w stwórczą moc słów. Naprawdę literatura zmienia pana świat w (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Antoni Libera - ur. 1949 tłumacz, pisarz, reżyser teatralny, znawca i popularyzator twórczości Samuela Becketta, autor powieści "Madame", "Błogosławieństwo Becketta i inne wyznania literackie", "Godot i jego cień". Mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

Ostatnie słowo Posłańca

To nie są nasze twarze

NAWRÓCENI NA SLOW LIFE

Kino akcji wewnętrznej

FUKSIARZ


komentarzeFacebook