By Europa mogła żyć
Konieczne staje się określenie tożsamości Europy oraz odnalezienie zasady jedności i wspólnoty. Kontynent ten nie posiada dziś takiej specyfiki, która mogłaby wyrosnąć ponad charakter poszczególnych narodów zamieszkujących go. Należy więc szukać jej w domenie ducha, w przestrzeni kultury, a nie ekonomii czy języka. Trzeba odkryć nowy sposób życia, oparty na wspólnie uznanych wartościach i najwyższych racjach.

Po Edypie

Presses Universitaires de France, w kolekcji „Communio”, wydały w roku 1999 książkę arcybiskupa Paryża, kardynała Jean–Marie Lustigera, zatytułowaną Pour l’Europe un nouvel art de vivre. Na progu trzeciego tysiąclecia autor proponuje Europie powrót do źródeł.

Ewangelizacja dała Staremu Kontynentowi objawienie Ojca Niebieskiego i łaskę Bożego synostwa. Obraz ojca, zbudowany na micie Edypa, który zabił własnego ojca, czy Chronosa pożerającego swe dzieci, uległ całkowitemu przekształceniu. Odtąd Duch i wolność naznaczyły od wewnątrz relację synostwa. Wiara w transcendentnego, jedynego Boga–Stworzyciela pozwoliła spojrzeć inaczej na kosmos, a tajemnica Trójcy Świętej — odkryć pojęcie osoby, wcielenie zaś Syna Bożego sprzymierzyło to, co boskie, z tym, co ludzkie.

W oczach niewierzącego czas–Chronos z zasady pożera swe dzieci, dlatego, by dorosnąć, człowiek winien, jak Edyp, zabić ojca. Objawienie Boże pokazało ojcostwo Boga i miejsce człowieka–syna, który w Duchu Świętym jest bliski swemu Stworzycielowi. Ojciec Niebieski nie musi zabijać dzieci, by trwać na wieki. Istota ateizmu polega nie tylko na przedłużeniu pogańskiego mitu. Zaprzeczanie istnieniu Boga czy zdradzanie Boga, Jego Prawa i Jego Przymierza, w świetle Bożego objawienia, jest negacją sięgającą dużo głębiej: „Zasmuca Bożego Ducha Świętego” (Ef 4,30) i rani Miłość. Nie jest jednak możliwe zabicie Ojca niewidzialnego. Dlatego atak został skierowany na syna: kiedy człowiek zdradza Boga, uderza w samego siebie. Wszystkie formy negacji, zdrad (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Alina Merdas RSCJ - ur. 1924, siostra zakonna Zgromadzenia Sióstr Najświętszego Serca Jezusa, dr nauk humanistycznych, członek PEN-Clubu, autorka licznych artykułów i tłumaczeń, mieszka w Warszawie. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Legendy i archiwa o Piusie XII

Emigrant na wigilii

KTÓRZY SIĘ SMUCĄ

IM BLIŻEJ BOGA, TYM CIEMNIEJ

Skazani za mowę nienawiści


komentarzeFacebook