Archwium > Numer 320 (04/2000) > Granice miłosierdzia? > Kiedy z nieba zstępuje anarchia

Kiedy z nieba zstępuje anarchia
Św. Tomasz z Akwinu napisał w Summie teologicznej, że wszechmoc Boga objawia się szczególnie poprzez miłosierdzie. Jak to? Nie poprzez stworzenie świata, boską mądrość, sprawiedliwość, nie poprzez wskrzeszanie umarłych i uzdrawianie trędowatych? Nie poprzez cud w Kanie Galilejskiej, nie przez rozmnożenie chleba i ryb, nie przez uciszenie burzy?

Pewien człowiek doznał kiedyś krzywdy, która z czasem stała się jego najdroższym skarbem. Rozdrapuje więc swą ranę, aby przez przypadek się nie zabliźniła albo w ogóle nie znikła.

— Przebacz i zobaczysz, jaką poczujesz ulgę — poradziłem mu kiedyś.

— Nigdy. Są rzeczy, których nigdy nie można przebaczyć.

— Nie ma takich spraw. Tylko nam wyobraźni nie starcza. Słyszałeś coś o Faustynie Kowalskiej? To była zakonnica, której Pan Jezus powiedział, że Jego miłosierdzie nie ma granic i że im większy grzesznik, tym większe ma prawo do miłosierdzia.

— Nie słyszałem o niej, ale dla mnie to bez sensu.

Nie potrafię z moim znajomym rozmawiać o Faustynie. Kiedy spotykam się z nim, próbuję mu opowiedzieć o miłosierdziu. Nie mówię mu jednak, że to jest najważniejszy przymiot Pana Boga. Tłumaczę mu, że to tlen, bez którego człowiek się dusi.

* * *

Miałem pisać o Faustynie. Wkrótce zostanie kanonizowana. Niezliczone rzesze pielgrzymów udadzą się do Rzymu oraz sanktuariów miłosierdzia. Pojawią się o niej dziesiątki artykułów i kilka książek. Ale ona jest taką dziwną świętą, że najwięcej dobra robi się dla niej, gdy wcale nie o niej się pisze, tylko o miłosierdziu, któremu oddała życie. Tak stwierdził ojciec Jacek Woroniecki krótko po jej śmierci i to jest aktualne do dziś. Poza tym o czymkolwie (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Jan Grzegorczyk - pisarz, w latach 1982-2011 roku redaktor miesięcznika "W drodze". Wydał m.in. "Dziurawy kajak i Boże miłosierdzie", pięcioksiąg "Przypadki księdza Grosera", opowiadania "Niebo dla akrobaty", powieści "Chaszcze i Puszczyk". Jego ostatnią książką jest Święty i błazen, rozmowa z Janem Górą, która jest swoistym testamentem ojca Jana. (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

Wieczny Mityng

Kto ma miękkie serce?

Marzenia ściętych drzew

Wstawaj, nie udawaj!

Tylko Bozia daje takie skarby


komentarzeFacebook