Archwium > Numer 460 (12/2011) > Kontrowersje > SPRAWIEDLIWY KOŚCIÓŁ

SPRAWIEDLIWY KOŚCIÓŁ
Chodzi o to, by Ewangelia stanowiła dla chrześcijanina zaczyn myślenia przeciwko sobie samemu i przeciwko własnemu psychicznemu komfortowi.

Wieść o krytycznym nawiązaniu do idei „katolicyzmu fair trade”, zamieszczonym w październikowym numerze miesięcznika „W drodze”, przyjąłem z mieszaniną radości i niepokoju. Ambiwalencja ta powinna wydać się czytelnikowi zrozumiała, jeśli zechce on wziąć pod uwagę to, że recenzentem tekstu napisanego przeze mnie we współpracy z Janem Mencwelem okazał się znakomity jezuita o. Dariusz Kowalczyk.

Z im większą nadzieją przystępowałem jednak do lektury jego felietonu, tym bardziej rozczarowany poczułem się po jej zakończeniu. Niestety, w tekście o. Kowalczyka nie widać próby podjęcia rzetelnej polemiki z naszą zasadniczą tezą. A szkoda. Nie ukrywam, że liczyliśmy na to, iż nosząca cokolwiek żartobliwą nazwę, lecz w gruncie rzeczy jak najbardziej poważna idea „katolicyzmu fair trade” zasłuży na coś więcej niż tylko na kilka protekcjonalnych pstryczków.

Nie trzeba czytać tekstu zamieszczonego w „Kontakcie” (nr 17/2011), by zorientować się, że felieton o. Kowalczyka jest „pęknięty”. We wstępie autor streszcza ideę stojącą za ruchem Fair Trade (uczynienie globalnego handlu bardziej sprawiedliwym, m.in. poprzez doprowadzenie do tego, żeby ludzie weszli w posiadanie środków niezbędnych do realizowania swojej wolności). Dalej jednak czytamy już w zasadzie wyłącznie o naszych poglądach na antykoncepcję (marginalnych w perspektywie tego akurat artykułu) i aborcję (podpartych jedynie nieuzasadnionymi domysłami). Gołym okiem widać, że gdyby chodziło nam wyłącznie o ich podbudowanie, to odwołanie do Fair Trade’u byłoby zupełnie zbędne.

Żałuję, że czytelnik tekstu o. Kowa (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Misza Tomaszewski - ur. 1986, jest doktorantem w Instytucie Filozofii UW i redaktorem naczelnym kwartalnika "Kontakt" (www.kontakt.kik.waw.pl). (wszystkie teksty tego autora)

     


zobacz także

POJEDNANIE

Papież w więzieniu

WIARA Z CZUBKA WIDELCA

Mówią: wyciągnij serce

okładka


komentarzeFacebook