BRZUCH MASZ TAKI OBWISŁY
Sfera seksualna nadaje się do tego, by łatwo zranić drugą osobę. Dlatego bardzo istotne jest to, żeby nie powiedzieć czegoś, co podważy naszą wspólną przeszłość seksualną.

ANNA SOSNOWSKA: Czy w małżeństwie trzeba rozmawiać o seksie?

ZOFIA MILSKA-WRZOSIŃSKA: Bezsprzecznie, ale może jednak nie aż tak ustawicznie i dogłębnie, jak nas się zachęca przez ostatnie lata.

Długo sądzono, że o seksie nie należy rozmawiać, bo to tylko pogorszy sprawę, a jak się zaczeka, to wszystko ułoży się samo. Czasem się układało, czasem nie, a w rezultacie ważny obszar bliskości dwojga ludzi jako temat tabu nie mógł być wspólnie rozważany i rozwijany.

Z drugiej strony założenie, że w zakresie seksu można, a nawet wręcz trzeba, otwarcie mówić o wszystkim, negocjować i werbalnie instruować, wydaje się niezgodne z tym, jak ludzie przeżywają swoją seksualność.

A jak ją przeżywamy?

To jest strefa intymna, więc obarczona uczuciami pewnego wstydu, skrępowania. Dotyczy cielesności, która w naszej kulturze jest zakrywana na różne sposoby, nie przywykliśmy też do opowiadania o różnych funkcjach fizjologicznych ciała.

Jakie nastawienie służy dobrym rozmowom o seksie?

Przede wszystkim nie powinno się rozmawiać o nim w sposób wymuszony, nie powinno w tym być elementu psychicznej przemocy uprawianej na sobie bądź na kimś innym. Młoda kobieta myśli tak: „Przyjaciółka mi powiedziała, że mówi mężowi bardzo otwarcie, co jej się nie podoba w łóżku i czego by chciała. Ja też miałabym mężowi co nieco do powiedzenia”. Ale jednocześnie czuje, że ubranie tego w słowa byłoby dla niej obciążające, emocjonalnie ryzykowne. Doradca awangardowy stwierdziłby: „Mówić mimo wszystko”. Ja by (...)

Dostęp do treści serwisu jest płatny.


Aby wyświetlić pełny tekst musisz być zalogowany
oraz posiadać wykupiony dostęp do tego numeru.


Zofia Milska-Wrzosińska - psychoterapeuta i superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, współzałożycielka i dyrektor Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Jest mężatką, ma czworo dzieci. (wszystkie teksty tego autora)

Anna Sosnowska - ur. 1979, absolwentka studiów dziennikarsko-teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, współautorka książki "Zioło-lecznictwo, czyli wywary na przywary", wcześniej związana z kanałem religia.tv, gdzie prowadziła programy "Kulturoskop" oraz "Motywacja jest kobietą". Redaktor naczelna portalu Aleteia. (wszystkich teksty tego autora)

     


zobacz także

TWOJA I MOJA RACJA

COŚ WSTYDLIWEGO

KOBIETY, NIE ANIOŁY

Western z Włodowa

FUKSIARZ


komentarzeFacebook